HaberlerOrtadoğuSuriye

SMDK heyeti ABD ve BM üyesi bazı ülkelerin temsilcileri ile bir araya geldi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, ABD’nin Yüksek Askeri Konsey’e söz verdiği askeri yardımın kendilerine bir an önce ulaştırılmasını istedi.

SMDK heyeti ilk kez başkanlık düzeyinde ABD ve BM’de temaslarda bulunmak amacıyla New York’a geldi. Heyet burada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcilik binasında gerçekleşen görüşmenin başında basının görüntü almasına izin verildi. SMDK heyetinde Başkan Ahmed el-Carba ile Mişel Kilo, Burhan Galyun ve SMDK’nin BM Özel Temsilcisi Necib Ghadbian yer aldı.

John Kerry de görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Suriye muhalefeti ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

SMDK heyetinin Cenevre-2 Konferansının toplanması gereğine inandıklarını kaydeden Kerry, “Ben kendilerini çok olumlu buldum. Cenevre-2’yi güçlü bir şekilde destekliyorlar. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yapıcı bir görüşmeydi” dedi.

Kerry gazetecilerin sorularını ise cevapsız bıraktı.

SMDK heyeti, Kerry ile görüşmelerinin ardından Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Peter Witting’in öncülüğünde BM üyesi bazı ülkelerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Toplantıda SMDK heyetinin Suriye’deki gelişmelere ve uluslararası toplumdan beklentilerine ilişkin üye ülkelere bilgi verdikleri belirtildi.

Toplantıda konuşma yapan Alman Büyükelçi Witting’in de Suriye’deki soruna diplomatik çözüm bulunması gerekliliğine işaret ederek Cenevre-2’nin önemini vurguladığı kaydedildi.

SMDK heyeti, New York temasları kapsamında BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle de gayrı resmi toplantıda bir araya gelecek.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.