Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Soğuk savaşta sanattan faydalanılmalıdır

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei, psikolojik soğuk savaşı günümüzün gerçeği olarak tanımlarken “Yumuşak görünen bu savaşta kültür bütünlüğü içerisindekilerin vazifesi, sanatı uygun bir kalıpta tam teşekküllü göstermektir” dedi.

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei dün akşamüstü, Resul-i Ekrem’in(sav) sevgili torunu Hz İmam Hasan’ın(sa) mübarek Veladet yıl dönümü münasebetiyle ülkemizin şair, sanatçı ve edebiyatçılarından oluşan kültür çevresinden bir grup aydını kabul etti.

İslam İnkılâbı Rehberi’nin İmametiyle kılınan akşam ve yatsı namazının ardından samimi bir havada geçen sohbet havasında şairlerden bir grubu dini, hamasi, sosyal ve ahlaki konularla ilgili şiirlerini okudular.

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei daha sonra yaptığı konuşmasında, İnkılâp şairleri topluluğunun şiir kabiliyetlerinin takdire şayan derecede ilerleme kaydettiğini vurgulayarak “Bu eserlerde gördüğüm ifade tarzı, seçilen sözcükler, anlam, ahenk ve geniş hayal gücü, ülkemizde şiir fidanının çok güzel bir şekilde boy atıp büyüdüğünü ortaya çıkarmakta” dedi.

İnkılâp sonrasında şiir ve edebiyatın ülkemizde hep ileriye doğru yol alıp, özellikle de genç kuşağın araştırmacı çabaları sayesinde git gide güzelleştiğine de dikkat çeken İslam İnkılâbı Rehberi daha sonra “İnkılâp şiirinin, doğal olarak bu İnkılâbın adalet, ahlak, kültürel bağımsızlık gibi gerçek bir bağımsızlık ve İranlı-İslami kimliğin yeniden kazanılması gibi ulvi kavram ve ideallerin hizmetinde olması gerekiyor. Biz kutsal savunma döneminde de, İran halkının kendi ideallerine doğru uçabildiğine şahid olmuştuk” diye hatırlatmada bulundu.

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei konuşmasının başka bir bölümünde, son Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ve sonrasında baş gösteren gelişmeleri değerlendirirken, ortaya çıkan olayları zaaf ve üstünlük yanların belli olduğu tatbikatlara benzeterek bütün olan bitenleri İnkılâp açısından büyük bir nimet olarak tanımladı.

İslam İnkılâbı Rehberi daha sonra böyle karmaşık bir ortamda kültür ve sanat ehli insanlar üzerine düşen sorumluluklardan söz ederken “Kültür ve sanat ehli bir insanın, hakikati anlatmak, onu açık bir ifadeyle dile getirip tebliğini yapmak gibi kritik ve ağır bir yükümlülüğü vardır. Böyle bir şahsın gerçeği doğru olarak kavrayabilmesi için özel bir gayret göstermesi lazım. Zira içinde fitne olan olaylarda, ayrıntıları fark etmek ve dostu düşmandan, savunanı, saldırgandan ayırt etmek oldukça zorlaşıyor” diye vurguladı.

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei konuşmasının devamında, psikolojik soğuk savaşı günümüzün gerçeği olarak tanımlayarak “Yumuşak görünen bu savaşta kültür bütünlüğü içerisindekilerin üzerine düşen sorumluluk, sanatı uygun bir kalıpta tam teşekküllü olarak göstermektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.