AfrikaHaberler

Somali korsanlarla mücadele için yardım istedi

Somali Sosyal İşler Bakanı İbrahim, ülkesinin İslam Konferansı Teşkilatına üye ülkelerden yardım almak kaydıyla Somali kıyılarında faaliyet yürüten deniz korsanları ile mücadele edebileceğini vurguladı.

İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 25. zirvesine katılan Somali Sosyal İşler Bakanı Muhammed Ali İbrahim, Türkiye ve diğer İKÖ üyelerinden mali yardım aldıkları takdirde kıyılarında faaliyet yürüten deniz korsanları ile baş edebileceğini kaydetti.

İSEDAK zirvesine katılan Somalili bakan, Türkiye’nin güçlü bir devlet olduğunu ve deniz korsanları ile mücadelede ülkesine yardımcı olabileceğini, Somali’nin İKÖ üyelerinden alacağı yardım ve destekle kıyılarında deniz korsanları ile mücadele ve güvenliği sağlama bağlamında etkin bir sistem oluşturabileceğini kaydetti.

Hali hazırda Amerika, Avrupa birliği, Çin, Rusya, Hindistan ve Türkiye donanmalarından 25 savaş gemisinden oluşan uluslararası bir donanma, Kızıl deniz ve Somali sahillerinde görev yapıyor. Ancak buna karşın deniz korsanlarının başarı oranının yüksek olduğu ve 114 saldırıdan 29 saldırının başarılı olduğu kaydediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.