AfrikaHaberler

Somali Puntland’da Avrupalı maden avcıları

Batının gözü Afrika’nın yeraltı kaynaklarında… Somali Puntland’da iki Avrupalı, kaçak yollarla maden örnekleri toplayıp yabancı kuruluşlarla gizli bilgi paylaştıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

Somali’nin yarı otonom Puntland bölgesinde biri İngiliz biri Fransız iki kişi, yasadışı yollarla maden örnekleri topladıkları için gözaltına alındı.

Puntland Güvenlik Bakanı Halif İsse Mudan, Oversight International adlı firmaya yönelik 3 ay süren soruşturmanın ardından iki kişinin Perşembe günü yakalandığını açıkladı.

Mudan, Oversight International’ın Puntland hükümetinin izni olmadan yasadışı bir şekilde maden örneği topladığını bildirdi. Bakan şirketi, yabancı kuruluşlarla gizli ve önemli bilgileri paylaşmakla suçladı.

Konuyla ilgili olarak iki Somalili çalışan da yakalandı.

Şirket websitesinde ise kendini Puntland odaklı danışmanlık şirketi olarak gösteriyor ve özel güvenlik şirketi olarak Puntland hükümetinden izni olduğunu iddia ediyor.

Haberi geçen Reuters şirkete ulaşamadıklarını, maillerine cevap gelmediğini yazdı. Fransa dışişleri bakanlığından konuya ilişkin henüz bir yorum gelmezken, İngiltere dışişleri ofisi, olay hakkında bilgileri olmadığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.