AfrikaHaberler

Somali savunma bakanı suikastten kurtuldu

Somali Savunma Bakanı Yusuf Muhammed Siyad, başkent Mogadişu’da uğradığı bombalı suikast girişiminden sağ kurtuldu. Patlayıcı yüklü bir araçla saldıran intihar bombacısının eylemi sonucu bir vatandaş hayatını kaybederken, bakanın iki koruması da yaralandı.

Saldırı, Savunma Bakanı Siyad’ın, ülkenin güney kısımlarını kontrol altında tutarak hükümete karşı silahlı mücadele veren gruplara karşı kapsamlı bir mücadeleye girişme kararını açıklamasının ardından geldi. Bakan Siyad olayı, “Bizi takip eden bomba yüklü araç sivil bir yolcu aracının aniden aramıza girmesi sonucu bize çarpmadan önce patladı. Yaralılar için durunca bomba yüklü diğer araç da patlatıldı.” şeklinde anlattı. Bakan, mücadele verdiği ayrılıkçı grupların en önemli hedeflerinin kendi hayatı olduğunu söyledi.

Somali’de hükümete karşı olan silahlı gruplar, geçtiğimiz Aralık ayında da üst düzey devlet yetkililerinin katıldığı tıp fakültesinin mezuniyet törenine intihar saldırısı düzenlemişlerdi. Olayda, 4 bakan hayatını kaybetmişti.

Geçtiğimiz sene iktikadar gelen ve fiili olarak İslam Cumhuriyeti yönetimini benimseyen Somali, dış güçler tarafından karıştırılmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.