AfrikaHaberlerOrtadoğuSuriye

Somali’de hedef alınan Katar heyetinin nasıl öldürüldüğüyle ilgili bazı ayrıntılar açıklandı

5 Mayıs Pazar sabahı Somali’nin başkenti Mogadişu’da yoğun KM4 kavşağında şiddetli bir patlama oldu. Patlayan bomba yüklü bir araçtı. İlk patlamadan birkaç dakika sonra yol kenarına park edilmiş ikinci bir araç daha patladı. Bu bir intihar eylemiydi. Saldırıda ilk anda 8 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. Bu sayı daha sonra, Somali polisi yetkili Muhammed Adan’ın açıklamasına göre 11’e çıktı.

Peki basında fazla ilgi uyandırmayan bu saldırının hedefinde kimler vardı?

Bombaların patladığı anda oradan Somali’yi ziyaret etmekte olan Katar delegasyonu geçiyordu. Delegasyonun içerisinde Katar İçişleri Bakanı da vardı. Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmud’un söylediğine göre Katarlı heyet Mogadişu’da “kalkınma projeleri” yürütmek amacıyla ülkeyi ziyaret ediyordu.

Polis şefi Garad Nor Abdül’ün verdiği bilgiye göre İçişleri Bakanı saldırının yapıldığı konvoyda değildi. Abdül, Katar heyetinin saldırıdan yaralanmadan kurtulduğunu ve sağ salim otellerine bırakıldıklarını da söyledi alelacele yaptığı açıklamada. Ancak daha sonra Ad Diyar adlı Lübnan gazetesi önemli bir iddia ortaya attı. Haberde, saldırıda Katar’ın istihbarat şefi Ahmed Nasır bin Casim el Tani’nin de öldüğü söyleniyordu.

El Tani’nin adı Kasım ayında bir toplantı nedeniyle gündeme gelmişti. Yine Ad Diyar’ın haberine göre Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Caber el Tani ile istihbarat şefi, Mossad şefi Tamir Pardo ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla bir araya geldiler. Toplantıda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a suikast düzenlenmesi tartışıldı. İsrail Başbakanı’nın bu görüşmede Esad’ın düşürülmesinden sonra Körfez İşbirliği Konseyi’nin İsrail’i tanımasını da istediği yazıldı.

Bir an önce Şam’a girme hayali kuran ve bu doğrultuda İsrail’le birlikte çalışan Katar’ın istihbarat şefinin görevlerinden bir diğeri de Yemen’den teröristlerin toplanıp Suriye’ye gönderilmesi. Ad Diyar’ın haberine göre El Tani, Katar’da ABD Özel Kuvvetleri tarafından eğitilen Yemenli teröristlerin Suriye gönderilmesini koordine eden kişi.

Peki Mogadişu’daki bombalı saldırıyı düzenleyen kimdi? İddiaya göre El Kaide’nin uzantısı olan El Şebab ama gerçekten öyle mi?

Başa dön tuşu
Bugün 12 Haziran 2021 (21) içerik yüklenmiştir.