AsyaAvrupaDünyaHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Sömüren Ülkeler Semirecek, Sömürülenler Eriyecek!

Bunun en sağlam kanıtı da , Ortadoğu tam bir savaş alanına çevrildikten sonra, Merkez Bankası’nın (FED) emlak krizinden bu yana ilk kez, Aralık ayında aldığı faizleri yükseltme kararı oldu.

Ancak küresel ekonominin durumu Amerika’nınki kadar sağlam görünmüyor.

ABD’nin bu ekonomisini koruyabilmesi için bazı müttefiklerinin kanını daha fazla alacağı düşünülüyor ve bu ülkelerin başında da, IŞİD’i finanse etme oyununa gelen Suudi Arabistan’la müttefikleri gelecek…

2015’in en önemli gelişmesi Merkez Bankası’nın temel faiz oranını 25 baz puan yükseltmesi oldu. FED Başkanı Janet Yellen, kararın, ekonominin daha da güçleneceğine olan inaçlarının yansıması olduğunu söylüyor.

Yılın başındaki iniş-çıkışlara rağmen büyüme, istikrar kazanmış durumda ve işsizlik son yedi yılın en düşük seviyesinde. S&P derecelendirme kurumu, 2016 için %2,7’lik büyüme öngörüyor. Bu oran, son yedi senede yakalanamamıştı.

S&P Baş Ekonomist’i Beth Ann Bovino Amerikan ekonomisi için olan öngörülerinin neler olduğunu şöyle açıkladı: “İyileşmeler görüyoruz ve ekonominin daha da güçlenmesini bekliyoruz. İşsizliğin gelecek yılsonuna kadar %4,6’ya düşmesini de öngörüyoruz.”

Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği’nden Ken Simonson’a göre ise küresel ekonomi için aynı durum geçerli değil: “Küresel büyüme, Amerika’daki oranın altında kalacak. Bu, en azından gelişmekte olan ülkeler için kesin gibi.”

BM’nin bir raporu da bu görüşü doğruluyor. Ekonomist Gus Faucher, bundan özellikle bir zamanlar riski seven yatırımcıların tercih ettiği gelişmekte olan ülkelerin etkileneceğini söylüyor: “Gelişmekte olan ülkeler için 2106 zor bir yıl olacak. FED’in faiz artışıyla sermaye hareketleri hızlanacak.”

2016’da Çin ve AB ekonomilerinin hız kazanıp-kazanmayacağı hala belirsizliğini koruyor. Bu belirsizliğe rağmen, uzmanlar küresel bir resesyon beklemiyor. Beth Ann Bovino, “Elbette hiçbir şey planlandığı gibi gitmeyebilir. Euro bölgesinde ve Çin’deki mevcut durum, önümüzde zorlu bir yıl olduğuna işaret ediyor. Ama, yine de resesyona gireceğimizi sanmıyorum” dedi.

Ancak doların çok değer kazanması durumunda, Amerika’nın ihracatı da azalabilir. Bu da Amerikan ekonomisindeki büyüme potansiyelini etkileyebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.