HaberlerİranOrtadoğu

Somut garanti, takasın İran’da yapılmasıdır

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Dr. Ali Ekber Salihi, Tahran araştırma reaktörünün ihtiyacı olan yakıtın sağlanması için somut garanti verilmesi gerektiğini vurgulayarak, İran’ın istediği somut garantinin yakıtın eş zamanlı olarak İran’da takas edilmesi olduğunu belirtti.

Salihi garanti konusunun çok ayrıntılı olduğuna değinerek, “gündeme gelen garanti, eş zamanlı olarak İran’da yakıtın takasıdır” dedi.

Salihi şöyle konuştu: “Batı’nın yüzde 20 yakıtı vermekten tamamen vazgeçtiği veya kural dışı şartlar koyduğu takdirde biz dayatma şartlarını da bize özel tutumu da kabul etmeyeceğiz.”

İran’ın, Tahran araştırma reaktör yakıtını üretme gücüne sahip olup olmadığı yönündeki bir soruya Salihi şu yanıtı verdi: ”nükleer faaliyetler hakları açısından yüzde 20 oranında zenginleştirme hakkına sahibiz ve buna ulaşma güce da sahibiz. Tabii biz şu anki şartlarda yakıtı yurt dışından sağlamayı tercih ediyoruz. Bu tercihte birçok mesajımız var. karşı tarafın bu mesajı algılamasını umuyoruz. Bizim uluslararası haklarımız ve hukukumuz var ve taahhütlerimize bağlıyız. Haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.