HaberlerIrakİranOrtadoğu

Son İran seçimleri halkın büyük başarısıdır

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili ile görüşen Irak’ın eski Başbakanı İbrahim Caferi, İran’daki son cumhurbaşkanlığı seçimlerini İran halkı ve tüm İslam ümmeti için büyük bir başarı olarak niteledi ve halkın desteğini alan İran’ın sağduyulu liderliğinin ülkeyi dünyada başarılı bir ülke haline getirdiğini belirtti.

Görüşmede Celili, İran İslam Cumhuriyetinin Irak’a çeşitli alanlarda deneyimlerini aktarmaya ve iş birliği yapmaya hazır olduğunu vurgulayarak “ulusal güvenliği güçlendirmenin en önemli faktörü halkın hükûmet ve düzenle samimi ve iç içe olmasıdır” dedi.

Halkın düzenle iç içe bağları geçen 30 yılda güvenliğin kalıcılığını sağladığına işaret eden Celili bu bağların güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, halkın ve düzenin arasında bağların güçlendirilmesinin istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yol açtığını belirtti.

Görüşmede Caferi İran’daki son seçimleri kutlayarak seçimin İran halkı ve İslam ümmeti için büyük ve görkemli bir başarı olduğunu belirtti.


Caferi “halkın desteğini alan İran’ın sağduyulu yönetimi ülkeyi dünyada eşsiz bir konuma getirdi” dedi.

İki millet arasında tarihi ve dostane ilişkilere işaret eden Caferi, İran’ın tüm alanlarda ve özellikle güvenlik alanında Irak’a deneyimlerini aktarmasını da istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.