HaberlerİranOrtadoğu

Son öneri paketimiz yapıcı ve ciddidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, son öneri paketlerinin Batı ile müzakerelerde ciddi olduklarını gösterdiğini söyledi.
Bakan Mutteki, Danimarka’nın Tahran Büyükelçisini kabulünde, İran’ın yeni öneri paketi ile İran-Avrupa ilişkileri konusunda değerlendirmede bulundu.
BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ile Almanya’dan oluşan “5 artı 1” ülkelerine sunulan yeni öneri paketinin değişen dünya ve günümüz şartlarına göre hazırlandığını hatırlatan Mutteki, “Son öneri paketimiz yapıcı işbirliğinden yana ciddi ve kararlı olduğumuzu gösteriyor” dedi.
Mutteki, Avrupa’nın da ciddi katılımıyla her iki tarafın lehine olacak müzakere ortamının hazırlanmasını umduğunu söyledi.
İranlı Bakan, ülkesi ve Avrupa arasında son birkaç yıldaki ilişkilerin de gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Taraflar arasındaki ilişkilerin karşılıklı çıkar esasına göre yeniden şekillendirilebileceğini belirten Mutteki, Avrupa’nın İran’ın potansiyelinden yararlanabileceğini ve bunun iki tarafın da yararına olduğunu kaydetti.
Tahran yönetimi, “5 artı 1″in öneri paketine cevap niteliğindeki önerisini 9 Eylül’de bu ülkelerin Tahran’daki temsilcilerine sunmuştu.
AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, “5 artı 1” ülkeleri ve İran arasında 1 Ekim’de başlaması öngörülen müzakerenin muhtemelen Türkiye’de yapılacağını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.