HaberlerİranOrtadoğu

Son seçim yapılan en sağlam seçimdir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın atamalarına değinen Tahran Cuma Namazı Hatibi, “Bakanların isimlerini meclise sunmadan önce Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, güvenoyu için milletvekillerinin yüksek onayını sağlamalı ”dedi.

Bugünkü Tahran cuma namazı Anayasa Koruyucular Konseyi Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti’nin İmamlığında kılındı.

Tahran Cuma namazı hutbelerinde 10. Cumhurbaşkanı seçimlerine işaret eden Ayetullah Cenneti, yapılan en son cumhurbaşkanı seçimleri en sağlam seçimler olduğunu söylemekle, bunu görmek istemeyenler olaylar çıkarttığını belirtti.

“Bu seçimler geçersizse o zaman son 30 yılda yapılan seçimler de geçersizdir. Çünkü tüm seçimler İçişleri Bakanlığı tarafından ve Koruyucular Konseyi’nin denetiminde yapıldı”diyen Ayetullah Ahmed Cenneti, tüm bu komploların 4 yıl öncesinden planlandığını kaydetti.

Hutbelerin bir bölümünde Ahmedinejad’ın son atama veya azletmelerini eleştiren Tahran Cuma Namazı Hatibi, yapılan bu girişimler doğru olmadığını ve cumhurbaşkanı dostları da bu tür girişimlere destek veremediklerini söyledi.

Buna rağmen Ahmedinejad cumhurbaşkanı olduğunuı ifade eden Ayetullah Cenneti, herkesi el ele kol kola vererek ona yardımcı olunmasını istedi.

Tahran Cuma Namazı Hatibi, “Bakanların isimlerini meclise sunmadan önce Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, güvenoyu için milletvekillerinin yüksek onayını sağlamalı ”dedi.

Ayetullah Cenneti, hutbelerin diğer bölümünde son olaylarda tutuklananlara işaretle, “Suçsuz olarak tutuklanan kimse varsa kendisinden ve ailesinden özür dilenmeli”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.