AvrupaHaberler

Sorun ve krizleri çözmek için işbirliği zorunlu

Singapur Başbakanı ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, dünyanın mevcut durumunun sürmeyeceğini ve durum değişikliğinin de zor olduğunu vurgulayarak, tüm ülkelerin, dünyadaki sorunların ve krizlerin çözümünde iş birliğinin zorunlu olduğunu belirtti.

İklim Konferansı öncesi Singapur Başbakanı ile yaptığı görüşmede Ahmedinejad, şu anki şartların bazı ülkelerin menfaatleriyle düğümlendiğini vurgulayarak “diyalogları sürdürerek zorba güçlerin taahhütleri kabul etmeleri için çözüm yolları sunulmalı” dedi.

Yaşam şeklinin değişmesi gerektiğini vurgulayan Ahmedinejad, yakıt tüketim oranının kontrolü, tüketim şekli ve yararlanma niteliğini arttırmanın ekonomi gelişmeyi sağladığını belirtti.

Doğal kaynakların kullanılması konusunda bazı ülkelerin yarışı, insanlığa zarar verdiğine değinen Cumhurbaşkanı “uzun süreli kuraklık, eşi görülmemiş soğuklar ve toz bulutu gibi iklim olayları, emperyalizm düzeninin girişimleri sonucundadır. Bazı güçlerin asker sürmeleri ve savaş bütçeleri, çevre ve iklimin düzelmesi ve dünyadaki sorunların giderilmesine harcanmalı. İran İslam Cumhuriyeti milletlerin gelişmesi doğrultusunda deneyimlerini aktarmaya ve ilişkilerini geliştirmeye hazırdır” dedi.

Görüşmede Singapur Başbakanı da bugünkü dünya sorunlarının gelişmiş ülkelerin girişimleri ve politikaları sonucu olduğunu vurgulayarak “uygun çözüm yolları hazırlayarak dünya sorunlarının çözümü doğrultusunda adım atmak gerekir. Singapur, İran ile çeşitli alanlarda ilişkilerini ve iş birliğini geliştirmek istiyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.