HaberlerİranOrtadoğu

Sosyal ve siyasal hareketlerin başarılı olması kadınların rolüne bağlıdır

İran cumhurbaşkanı, sosyal ve siyasal hareketlerin başarılı olmasının kadınların rolüne bağlı olduğunu belirtti.

Mahmud Ahmedinecad, İslam konferansı teşkilatı üyesi ülkelerin kalkınmasında kadının rolü ile ilgili üçüncü bakanlar toplantısında yaptığı konuşmada kadınların genelde İslam ülkeleri ve dünyanın birçok ülkesinde geçmişe oranla kendi gelişmiş gerçeklerine doğru hareket ettiklerini söyledi.

Kadınların diktatörlük ve yabancıların müdahalesiyle mücadele ve İslami ve insani değerleri canlandırma hedefiyle İran İslam inkılâbındaki rolünü eşsiz bir rol olarak değerlendiren Ahmedinecad, İranlı kadınların dünya emperyalizmi ve Saddam rejimi aleyhindeki kutsal savaş ve ülke kalkınması ve bağımsız hür düşünceli mümin gençleri yetiştirme, ilim ve kültürel gelişmedeki rolünün son derece önemli ve eşsiz olduğunu söyledi.

İslam konferansı teşkilatı üyesi ülkelerin kadın işlerinden sorumlu bakanlar 3. toplantısı bugün Tahran’da başladı. Üç gün sürecek toplantının düzenlenmesindeki hedefin, kadınların İslam toplumlarındaki rolünün güçlendirilmesi, kadınların ekonomi, siyaset, kültür ve sosyal alanlardaki aktif katılımı, etkili ve yapıcı rol oynaması için gereken siyasetlerin belirlenmesi olarak belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.