İranAsya

“Sputnik V” aşısı yakında İran’da üretilecek

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) başkanı Kryl Dimitrov , Rusya’nın korona aşısı olarak bilinen Sputnik V aşısının üretimine yakında İran’da başlanacağını duyurdu.

Dmitriev, bu aşının üretiminin “çok yakın gelecekte” İran ve Sırbistan’da, birkaç ay içinde de İtalya’da başlayacağını söyledi.

Rus yetkili ayrıca, Rusya’nın Sputnik V aşısını üretmek için İspanya, Fransa ve Almanya ile de anlaşmaya vardığını söyledi.

Rusya’da ve birkaç yabancı bilim kurumunda yapılan araştırmalara göre, Sputnik aşısının etkinliğinin % 90’ın üzerinde olduğu görülmüştür.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), İran, Hindistan, Brezilya, Güney Kore, Çin, Sırbistan, İtalya, Beyaz Rusya ve Kazakistan dahil olmak üzere 10’dan fazla ülkede 20 tesiste aşı üretmek için çok sayıda anlaşma imzaladı.

30’dan fazla ülke bu aşı ile halihazırda toplu aşılamaya başladı.

İran’ın Moskova Büyükelçisi Kazım Celali de, 30 milyon Sputnik V aşısı (60 milyon doz) satın alma sözleşmesinin kesinleştiğini duyurdu ve bu aşıların kararlaştırılan programa göre Haziran ayından itibaren İran’a gönderileceğini ve miladi yıl sonuna kadar devam edeceğini bildirdi.

Şimdiye kadar, Rusya’dan İran’a 520.000 doz aşı 5 partide gönderildi.

İran’ın Rusya Büyükelçisi, şu ana kadar iki İran şirketinin aşının İran’da ortaklaşa üretimi için Rusya ile anlaşma imzaladığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.