AvrupaHaberler

Srebrenitsalı anne oğlunun kemiklerine 18 yıl sonra kavuştu

Srebrenitsa’da, 1995 yılında gerçekleştirilen soykırım sırasında oğlu, Sırp komşusu tarafından zorla götürülen ve ondan bir daha habar alamayan anne Munira Subaşiç, 18 yıl sonra toplu mezarlardan çıkarılarak oğluna ait olduğu belirlenen iki kemiği, 11 Temmuz’daki Soykırımı Anma Töreni’nde toprağa verecek.

Srebrenitsalı acılı anne yaptığı açıklamada, 21 yaşındaki oğlu Nermin’in, soykırımın yaşandığı 1995 yılında, Sırp komşusu Milisav Gavriç tarafından zorla götürüldüğünü ve ondan bir daha haber alamadıklarını belirtti.

Drina Nehri yakınlarında uzun yıllar süren aramalar sonucunda bulunan toplu mezarlardan çıkarılan birer adet el ve ayak kemiğinin, DNA incelemeleriyle oğluna ait olduğunun tespit edildiğini anlatan Subaşiç, şöyle devam etti:

“‘Komşumuz Gavriç, oğlumu kolundan tutup götürürken, bırakması için yalvardım ve uzun süre oğlumu bırakmamak için direndim. Nermin’in korku dolu gözlerini hatırlıyorum. Titreyen bir ses tonuyla, (Anne, sen git. Her şey yoluna girecek) demişti. Aradan 18 yıl geçti ve ben sadece iki kemiğine ulaşabildim.

Bir anne olarak, bu dünyaya sadece iki kemiği olan bir oğul getirmedim. Ben onu, başı, elleri ve ayaklarıyla dünyaya getirdim. Ama şimdi bunlar yok. Benim gibi pek çok anne benzer acıları yaşıyor. 1995 yılında yapılanlar soykırımdan öte bir şey.”

Subaşiç, oğlunun 18 yıl önce ellerinden alınmasıyla dünyasının yıkıldığını, tüm hislerinin kaybettiğini söyledi.

“Oğlumun kemiklerinin bulunduğunu ve kimlik tespit işlemlerinin tamamladığını söylediklerinde, sanki onu yeni kaybetmiş gibi hissettim. Ancak en azından kemiklerini bulabildiğim için Allah’a şükrediyorum” diyen Subaşiç, çok sayıda Srebrenitsalı annenin, çocuklarından geriye birkaç kemik bile olsa bulamadıkları için derin üzüntü yaşadığını anlattı.

Yaşadığı acıları dile getirmesinin imkansız olduğunu, ancak oğluna ait artık bir mezar olacağı için yine de kendini şanslı hissettiğini ifade eden Subaşiç, ”Oğlumu mezarına defnetme isteğim 18 yıl aradan sonra gerçek oldu, çabalarım bir nebze karşılık buldu” diye konuştu.

Srebrenitsa katliamını gerçekleştirenler hakkında mahkemelerin verdiği hükümlerin, kurban yakınlarını memnun etmediğini dile getiren Subaşiç, Srebrenitsa annelerinin adalet peşindeki mücadelelerini, olayın sorumluları cezalandırılıncaya kadar sürdüreceğini vurguladı.

Subaşiç, ”Onlar, eğer yaptıklarından dolayı bu dünyada sorgulanmadılarsa, ahirette sorgulanacaklar. Adalet, bunca zulmü işleyenlerin cezalandırılmasıyla sağlanacak” dedi.

Kendisi gibi soykırım mağduru annelerin sesini duyurmak için kurulan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı olan Subaşiç, oğlundan geriye kalan kemikleri, 11 Temmuz’da Srebrenitsa’da yapılacak törenle toprağa verecek.

Bu arada, Srebrenitsa’da, 11 Temmuz 1995’te, Sırplar tarafından 8 binin üzerinde Boşnak katledilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.