HaberlerOrtadoğuSuriye

Staffan de Mistura: Suriye’nin Toprak Ve Halk Bütünlüğünde Herkes Hem Fikir

BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre’de düzenlediği basın konferansında; Suriyeliler arasında diyalog görüşmelerine katılanlar arasında ortak bir alan bulmaya çalıştığını ifade ederken, katılımcıların tutumlarını görmeye başladığını söyledi.

De Mistura Suriye’nin toprak ve halk bütünlüğünün yanı sıra Suriye halkının tüm bileşenlerinin haklarının korunması konusunda herkesin ilkeler üzerine anlaştığını vurguladı.

Tüm tarafların diyalog masasına oturmaları için soruların tüm taraflarla paylaşılıp tartışılması gereğini belirten de Mistura; baştan beri taraflar arasında ciddi bir vizyon farklılığının bulunduğuna işaret etti. De Mistura her diyalog görüşmelerinde olduğu gibi her şeyden önce taraflar arasında ortak tabanların bulunmasına çalışıldığını söyledi.

Görüşmelerin temeli konusunda bir belgenin bulunduğunu ifade eden de Mistura; fakat ihtiyaç duyulan meselenin mümkün siyasi geçişi tartışmak olduğunu ifade etti. De Mistura görüşmelerde yeni bir ajandadan söz etmediklerini, önceden belirlenmiş bir ajanda bulunduğunu ifade derken, yarın yapılacak temaslarda durumların daha da netleşeceğini söyledi.

İnsani yardımlar konusunda aşamalı bir ilerlemenin var olduğuna işaret eden de Mistura; çatışmaları durdurma anlaşması gölgesinde bu yardımların herhangi bir bölgeye ulaştırılması konusunda hiçbir mazeretin bulunmadığını öne sürdü.

De Mistura Kahire ve Moskova muahlefet gruplarının görüşmelerde 3. Heyet olarak nitelendirilmeleri konusunda ise amacın taraflar arasında yakınlaşmayı sağlamak olduğunu, dolayısıyla herhangi bir tarafın görüşünü alma konusunda sakıncası olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.