FilistinHaberlerOrtadoğu

Su, elektrik ve kanalizasyon sorunları Gazze’yi tehdit ediyor

Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi Başkanı Cemal El-Hudari, üç temel sorunun Gazze Şeridi’ndeki yaşamın geleceğini tehdit ettiğini bildirerek bu sorunları su sorunu, elektrik sorunu ve kanalizasyon sorunu şeklinde sıraladı.

Milletvekili Cemal El-Hudari, verdiği röportajda, Filistin halkına destek veren uluslararası kurumlardan bu stratejik sorunların çözümünü sağlayacak projeleri finanse etmelerini istedi.

Kuşatmanın azgın dişlerini Gazze Şeridi’nin vücuduna geçirdiğini ifade eden El-Hudari, uluslararası toplumu acilen duruma müdahale etmeye ve Gazze Şeridi’nin tüm kapılarını açması için işgal rejimine baskı yapmaya davet etti.

İşgal rejiminin dünya kamuoyunu aldattığını ve Gazze Şeridi’ne uyguladığı ambargoyu hafifleterek malların girişini kolaylaştırdığını söylediğini bildiren El-Hudari, gerçekte ise işgal rejiminin ambargoyu hafifletecek hiçbir şey yapmadığını, Gazze Şeridi’nin ihtiyacı olan inşaat malzemelerinden sadece yüzde 20’sinin girişine izin verildiğini, geriye kalan onlarca temel maddenin ise girişi yasak maddeler listesinde olduğunu söyledi.

El-Hudari, Gazze Şeridi’ne uygulanan ambargonun İsrail’in de uymak zorunda olduğu uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.