AfrikaBilimselHaberler

Sudan, İran’ın yardımıyla nükleer santral yapacak

Sudan, İran’ın yardımıyla ilk nükleer santralinin yapımına başlayacak. İran İslam Cumhuriyeti ABD ve sulta güçlere karşı elde ettiği nükleer kazanımları başta İslam dünyası olmak üzere tüm özgürlük yanlısı milletlerle paylaşmaya başladı.

Sudan Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Ahmed Hasan el-Tayeb, ülkenin ilk nükleer reaktörünü yapmak için yıl başından beri çalıştıklarını belirtti.

Sudan Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Ahmed Hasan el-Tayeb, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu(UAEK) gözetiminde kurulacak olan tesisin 2020 yılında faaliyete geçeceğini belirtti.

1958’den beri UAEK’ya üye olan Sudan, 1997’den beri uygulanan ağır yaptırımlar ve iç kargaşalar nedeniyle nükleer faaliyetlere önem verememişti.

Batı’nın uyguladığı ambargolara rağmen İran İslam Cumhuriyeti’nin bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da Sudan’a yardımcı olması ile ilk nükleer santralin çalışmaları başladı.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney geçtiğimiz sene Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan el-Beşir ile görüşmesinde İran’ın tüm deneyim, bilgi ve teknolojisini Sudan’a aktarmaya hazır olduğunu belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.