AfrikaHaberler

Sudan ve Güney Sudan arasındaki tartışmalı bölge için referandum yapılıyor

Sudan ve Güney Sudan arasındaki tartışmalı Abyei bölgesinde halk sınırın hangi tarafında olmak istediklerini ortaya koymak için sandık başında…

Tartışmalı Abyei bölgesi sakinleri, Sudan’ın mı ve Güney Sudan’ın mı sınırları içinde kalacaklarını belirleyecek referandum için dün oy vermeye başladı. Oylama büyük ölçüde sembolik ve tek taraflı olması muhtemel, sonuçların ise gerginliği artırmasından endişe ediliyor.

Üç gün sürecek referandum Güney Sudan’ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından durumu belirsizliğini koruyan iki ülke arasındaki yaklaşık bin 250 kilometre uzunluğundaki sınırın geleceğini belirleycek.

Güney Sudan yönetimine yakın Ngok Dinka etnik grubu ile Sudan’da yaşayan ancak hayvanları için Abyei otlaklarını kullanan göçebe Misseriya halkı seçimin iki ana tarafı.

Güney Sudan’ın egemenliği altında kalması durumunda hareketlerinin kısıtlanacağını düşünen Misseriya halkının referandumda yer almasına izin verilmiyor. Ve bu durum daha şimdiden çıkacak sonucun yeni bir şiddet dalgasına neden olacağı endişelerini artırıyor.

Sonuçların Perşembe günü açıklanması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.