AfrikaHaberler

Sudan’da iki kabile arasında çıkan çatışmalarda 136 kişi öldü

Sudan’da iki kabile arasında çıkan çatışmalarda 136 kişi öldü

Sudan’ın batısında yer alan Darfur’da, Mesiriyye ve Selamet kabileleri mensupları arasında çıkan çatışmada 136 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Darfur’da otorite boşluğu nedeniyle hırsızlık ve adam kaçırma gibi olayların arttığı, bu iki kabile arasında da geçen nisan ayından bu yana çatışmalar yaşandığı belirtildi.

Darfur’un güneyinde yer alan Mesiriyye Kabilesi başkanı Ahmed el Hayri, kabilesine mensup şahıslarla, Selamet kabilesi üyeleri arasında Ümmü Dahn bölgesinde geçen Pazartesi günü silahlı çatışma çıktığını, aynı bölgede geçen Cuma günü de yine iki taraf arasında anlaşmazlıklar yaşandığını söyledi.

Bir haber ajansına konuşan El Hayri, başkanı bulunduğu Mesiriyye kabilesinden 28, Selamet kabilesinden ise 108 kişinin hayatını kaybettiğini, kendi kabilesinden 17 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Bölgede kabileler arasında yaşanan çatışmalardan dolayı bu senenin ilk 5 ayında, 300 bin kişinin bölgelerini terk ederek göç etmek zorunda kaldığı kaydedildi.

Darfur’da bazı kabileler ise antlaşma yoluna gidiyor. 3 Temmuz 2013 tarihinde bölgedeki iki Arap kabilesi olan Beni Hüseyin ve El Rezikat arasında barış antlaşması imzalandı. Antlaşmaya göre, taraflar bir birine tazminat ödeyecek ve göç eden insanlar eski bölgelerine dönecek.

Darfur, Güney Sudan’ın ayrılması ve bağımsızlığa kavuşmasının ardından dünya gündeminden düştü. Gözlemciler, yabancı mihrakların Sudan yönetimine Güney’in ayrılmasını kabul ettirmek için amacıyla Darfur’daki kabileler arasındaki anlaşmazlıkları körüklediği şeklinde yorumlar yapıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.