Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Sulta düzenlere karşı olanlar bizim dostumuzdur

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, dünya toplumuna yapılan en büyük düşmanlığın büyük güçlerin sultası, sulta düzeninin istilası ve ayrıca dünyanın sultacı ve sultayı kabul edenler olarak bölünmesi olduğunu söylemekle, “Bundan dolayı İran İslam Cumhuriyeti’nin politikası sulta düzenine karşıdır”şeklinde konuştu.

Perşembe akşamı Guyana Cumhurbaşkanı Baharet Jagdeo ve beraberindeki heyeti kabul eden Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney, dünya toplumuna yapılan en büyük düşmanlığın büyük güçlerin sultası, sulta düzeninin istilası ve ayrıca, dünyanın sultacı ve sultayı kabul edenler olarak bölünmesi olduğunu söylemekle, “Bundan dolayı İran İslam Cumhuriyeti’nin politikası sulta düzenine karşıdır”şeklinde konuştu.

İmam Ali Hamaney, “Sultacılık yapmayan ve sultayı kabul etmeyen herhangi ırk ve dil mensubu bizim dostumuzdur”dedi.

Amerika ve batılı ülkelerin geçmiş yıllarda Latin Amerika üzerinde kurdukları egemenliğe işaret eden Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, “O bölgede yaşayan milletler artık uyanmışlardır ve bu bağlamda, Latin Amerika milletleri bağımsızlık isteyen politikacıları takip etmektedirler. Son yıllarda o bölgede yapılan seçimler ve sizin ikinci kez seçilmeniz bunu tasdik etmektedir”dedi.

İmam Ali Hamaney, ticaret, sanayi ve maden alanlar gibi iki ülke arasında ortak işbirliği alanlarını hatırlatarak, İran’ın, tüm tecrübelerini dost ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu konuşmasına ekledi.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, Guyana müslüman toplumunun İslam Konferansı Teşkilatı’na üye olmasının İran ve Guyana arasında diğer işbirliği alanları oluşturduğunun altını çizdi.

İmam Ali Hamaney, Haiti’de meydana gelen depremden dolayı üzüntülerini dile getirerek, bu ülkenin milletiyle aynı acıları paylaştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da bulunduğu bu kabulde Guyana Cumhurbaşkanı Baharet Jagdeo, Latin Amerika ve Karayip bölgesinde İran’ın varlığından memnuniyetini dile getirerek, coğrafya açısından Amerika’ya yakın olan Guyana’nın bağımsız bir ülke olduğunu ve İran’ın tecrübelerinden yararlanmak
istediklerini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.