AsyaHaberler

Sultacı güçler bölgenin kalkınmasını istemiyorlar

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, sultacı güçlerin bölgenin kalkınmasını istemediklerini söyledi.

Afganistan ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Hamit Karzai ile ortak basın toplantısı düzenleyen Ahmedinejad, ‘’Bu güçler Afgan halkına yakışmayan bir şekilde Afganistanı idare etmeye kalkıştılar, onların Afganistan’da yıllık askeri harcamaları 100 milyar dolar ve Afganistan bütçesi 2 milyar dolardır, eğer Afganistan’ın kalkınmasını istiyorlar, 20 milyar dolar Afgan hükümetine versinler onlar ülkelerini nasıl kalkındıracaklarını bilirler’’ dedi.

Afganistan’da yasal hükümetin önemine değinen Ahmedinejad, ‘’ Bugün Afganistan’da yasal hükümet ve meclis vardır, herkes Afganistan’daki kanunlara ve Afgan halkına saygı duymalı’’ dedi.

Ahmedinejad, Afganistan’daki uluslararası güçlerin barışı getirmede kalıcı bir çözüm olmadığını söyleyerek, ”Çözüm yolu Afganistan’daki meşru hükümetin durumu kontrol etmesinden geçer. İran Afganistan’daki direnişte bir rol oynamamaktadır. Afganistan’ın güvenliği için biz her zaman Afgan hükümetinin ve Afgan halkının yanında olduk” ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, bir gazetecinin, Gates’in, İran’ın Afganistan’da ikili bir rol oynadığına ilişkin sözlerini yorumlamasını istediğinde güldü ve “Soru daha çok, bu bölgede ne yapıyorsunuz olmalı” diye yanıt verdi.

Ahmedinejad, Gates’e seslenerek “Memleketinizden 12 bin kilometre uzakta, dünyanın diğer ucundasınız. Burada ne arıyorsunuz? Teröristleri yakalamak için mi buradasınız? Başka bir amaçla buradaysanız, bunu itiraf etme cesaretiniz olmalı” dedi.

Ahmedinejad, ABD’nin terörle mücadele iddiası ile Afganistan’da bulunduğunu hatırlatarak, ‘’ bunlar kendileri terörü oluşturdular ve bazı cahilleri de kendi yanlarına çektiler, terör ile mücadele yolu milletlere saygıdan geçer, teröristler ile haklı bir birinden ayırmak gerekir’’ diye konuştu.

İran’ın terör ile mücadelede teröristler ve halkı bir birinden ayırdığını belirten Ahmedinejad, buna örnek olarak terörist Rigi’nin yakalanmasını göstererek, ‘’ Bazı ülkeler Rigi’yi destekleyerek, Afgan halkı ve hükümetinin bildisi olmadan Kandahar ve Kabil’e getirdiler, buradan da Dubai ve Kırgızistan’a görüşmeler için nak ediyorlardı’’ dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, toplantıda ülkesi topraklarının komşu ülkeler aleyhine kullanılmasına izin vermeyeceklerini ifade ederek, İran’ın Afgan halkı ve hükümetinin her zaman yanında olmasından dolayı teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.