HaberlerİranOrtadoğu

Sultacı güçler ihtilaflarla kendi çıkarlarını korumaya çalışıyorlar

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD’nin menfaatlerini ülkeler arasındaki sürtüşmelerde gördüğünü belirtti.

Kuzey Kore’nin yeni Tahran büyükelçisi Co En Cul’un güven mektubunu kabul eden İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, sultacı güçlere karşı direnişin bir gereklilik olduğunu belirterek, “sultacı güçler, halklar arasında gerilim ve ihtilaf çıkartarak, kendi çıkarlarını sağlamaya çalışıyorlar” dedi.

Ahmedinejad, dünya’da barış ve istikrarın sağlanması halkların sultacı ve emperyalist güçlere karşı duruşuyla sağlanacağını söyledi.

Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilere düşmanların müdahale etmesine izin verilmemesi gerektiğini belirten cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, iki ülke yetkilileri, dirayetle oynanan oyunlara karşı koyması gerekir. ABD yetkilileri de, bölgeyi tahrik edecek siyasetlerden vazgeçmeli, bölgeden çekilmeli, bölge sorunlarının çözümünü bölge halklarına bırakması gerekir dedi.

Ahmedinejad, Tahran ile Piyong Yang ilişkilerinin memnuniyet verici bir gelişme kaydettiğini belirterek, ” iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bir sınırlama yoktur” dedi.

Kuzey Kore’nin Tahran’daki yeni büyükelçisi de, İran’ın, nükleer enerjiden barış amaçlı yararlanma hakkının bulunduğunu söyledi ve “, Kuzey Kore, İran’a yönelik yaptırım ve baskılara karşıdır. İran’ın nükleer dosyası diyalog ve görüşmeler yolu ile çözülmesi gerekir dedi.

En Cul, ülkesinin, Amerika’nın baskıcı siyasetleri karşısında İran halkının yanında yer aldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.