HaberlerLübnanOrtadoğu

Sünni alim tekfirci düşünceye karşı mücadeleye çağırdı

Lübnan’ın Sayda şehrindeki Kudüs Camii imamı Şeyh Mahir Hamud, İslam dünyasındaki tekfirci düşünceye karşı mücadeleye çağırdı.

Şeyh Hamud, Şeyh Esir’in Sayda’daki olaylar öncesinde şehirde %20’den fazla sempatizanının olduğunu, fakat olaylar sonrasında bu oranın ciddi oranda gerilediğini söyledi. el-Alem TV’ye yaptığı açıklamasında Şeyh Hamud, Şeyh Esir’in değer vermediği bazı siyasetçilerin dahi Şeyh Esir’e destek verdiğini, onun Lübnan’daki eylemlerine gerekçeler uydurduklarını söyledi.

Lübnan Ordusu’nun Şeyh Esir’in Lübnan’daki varlığını etkisiz hale getirdiğini fakat Şeyh Esir’in de sahip olduğu tekfirci aklın Lübnan, Cezayir, Tunus, Suriye, Mısır ve Libya’da kol gezdiğini söyledi.

İslam dünyasındaki tekfirci zihnin, Amerika, İsrail ve kirli siyasi hedefleri olan bazı güçler tarafından kullanıldığını belirten Şeyh Hamud, “Şeyh Esir, gerçek manada İslam’a vakıf birisi değildi. İslami kültür açısından basit ve yüzeysel bir insandır. Alimler, davetçiler, müfefekkirler, aydınlar ve gazeteciler, toplumdaki tekfirci düşünceye karşı gerçek İslam’ı yaymalıdırlar” dedi.

Şeyh Esir’e bağlı bir grup silahlının Pazar günü Sayda’daki bir askeri noktaya düzenlediği saldırı sonrasında Şeyh Esir ve cemaatine karşı askeri operasyona başlamıştı.

Şeyh Esir’in karargah olarak kullandığı Bilal Bin Rabah Camii ve cemaate ait bazı evlere düzenlenen operasyonda 16 Lübnan askeri yaşamını yitirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.