AfrikaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye 43 Tunuslu teröristi serbest bıraktı

Suriye yönetiminin güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda sağ olarak ele geçirilen 43 Tunuslu teröristi, Tunuslu yetkililere teslim ettiği bildirildi.

Lübnan’dan yayın yapan el-Menar televizyonunun haberine göre Suriye yönetimi, Tunus’taki sivil toplum kuruluşlarının ve Tunus hükümetinin girişimlerine olumlu cevap vererek vahhabi gruplara katılarak Suriye güvenlik güçlerine karşı savaşan 43 Tunuslu militanı serbest bıraktı.

Selefi grupların propagandaları sonucu çok sayıda Tunuslunun Suriye’ye savaşmak için gitmesi, Tunus toplumunda gerginlik oluşturmuş, çocukları Suriye’ye savaşmaya gönderilen aileler, düzenledikleri gösterilerle hükümeti bu konuda ihmalkar davranmakla suçlamıştı.

Ülke içindeki vahhabi grupların yarattığı güvenlik sorunlarına karşı önlemler alan Tunus hükümeti, çocukları Suriye’ye savaşmak için gönderilen ailelerin baskıları sebebiyle Suriye yönetimi nezdinde temaslar başlatmıştı.

12 Haziran’da çeşitli ülkelerden Suriye’ye savaşmak için gelen 6113 teröristin öldürüldüğü, 17 bin yabancı kökenli teröristin de kayıp olduğu açıklanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.