GenelHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye: ABD sivillere yönelik cinayete dayalı saldırılarını sürdürüyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı uluslar arası kanunlar ve meşruluğa aykırı olarak ABD komutasında teşkil edilen uluslar arası koalisyon güçlerinin Suriyeli masum vatandaşlar ve Suriye’nin egemenliğine karşı tekrarladığı saldırılar konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

Bakanlık BM ve BMGK arşivlerinde resmi bir belge niteliği taşıyan mektubunda; ABD komutasındaki koalisyon güçlerinin saldırıları sonucunda aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların bulunduğu çok sayıda masum sivil vatandaşın şehit düştüğüne dikkat çekti.

ABD ve koalisyonunun IŞİD’e karşı savuştuğunu iddia edip uluslar arası kamuoyunu kandırdığına dikkat çeken bakanlık; bu saldırılarının Suriye’nin egemenliği ve bağımsızlığının yanı sıra toprak bütünlüğü ve halkının selametine büyük bir tehlike oluşturduğunun altını çizdi.

Gayrı meşru bu koalisyon güçlerinin son günlerde Haseke, Deyrezzor ve Rakka kırsallarında sivilleri hedef alan vahşi bombardımanlarına ışık tutan bakanlık; bu saldırıların ABD’nin edatları olan bölücü ‘Demokratik Suriye Güçlerinin’ saflarına katılmayı reddeden bölge halkını cezalandırma amaçlı olduğunu vurguladı.

Bakanlık ABD ve koalisyonunun Suriye ve halkına karşı savaş ve insanlığa karşı suçlar işlemeye devam ederek teröre desteklerini sürdürdüklerini ifade ederken, tüm bunlardan amacın Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü sabote edip savaşın daha uzun sürmesi sağlamak olduğunu kaydetti.

Suriye’nin BM ve BMGK’den görev ve sorumluluklarını tarafsız ve ciddi bir şekilde üstlenmesini bir kez daha talep ettiğinin altını çizen bakanlık; ABD ve koalisyonunun Suriye ve halkına karşı bu vahşet dolu katliamlarına derhal sınır koymak için acil ve etkin icraatlar alması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.