HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Suriye: ABD’nin askeri varlığı yasadışıdır

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında, ülkedeki ABD askeri varlığının “yasadışı” olduğu ve “Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı bir saldırı” olduğu ifade edildi

ABD’nin, askerlerinin Suriye’nin bazı bölgelerinde süresiz olarak kalacağı sinyalini vermesinin ardından Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının meşru olmadığını ve Suriye’nin egemenliğine karşı bir “saldırı” olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin Suriye’deki askeri varlığının “açık uçlu” olacağını dün söyledi.

Tillerson, “Açık olalım; ABD IŞİD’in yeniden ortaya çıkamaması için yakın gelecekte Suriye’deki askeri varlığından vazgeçmeyecek. Oradaki askeri varlığımız tamamen koşullara bağlı” dedi.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un açıklamalarına cevaben; dünyanın herhangi bir ülke veya halklarının içişlerinin sadece o ülke ve halklarını ilgilendirdiğini, onların haricinde kimsenin bu meseleye müdahale etme hakkına sahip olmadığını belirtti.
ABD’nin hiçbir zaman Suriye’de IŞİD’i yok etmeyi amaçlamadığını ve bu konuda hiçbir adım atmadığının altını çizen yetkili kaynak; ABD ve müttefiklerinin gerçek yüzü ve saldırılarının sonuçlarının Rakka Kentinde net bir şekilde ortada olduğunu ifade etti.

Yetkili kaynak Suriye hükümetinin yeniden yapılandırma süreci için ABD’nin hiçbir dolarına ihtiyacı olmadığını, çünkü ABD’nin vereceği herhangi bir doların Suriyeli masum insanların kanlarıyla bulanmış olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.