AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye, AB’nin muhaliflerden petrol alım kararına tepki gösterdi

Suriye dışişleri bakanlığı, Avrupa Birliği’nin Suriye’de muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelerde petrol alımının gerçekleşmesi konusunda aldığı karara tepki gösterdi ve “bu karar uluslar arası kanunlara aykırıdır” dedi.

Suriye dışişleri bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, Avrupa Birliği’nin bu kararı kınanırken, Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov da, Avrupa Birliğinin ‘Suriye muhalefetine’ daha çok silah gönderme amacıyla Suriye’ye yönelik silah ambargosunu hafifletmesinin uluslararası kanunlara aykırı olduğunu belirtti.

Lavrov; Batılı devletlerin ‘Suriye muhalefetine’ silah gönderilmesine ilişkin ilan ettiği ambargonun açıklanmasına gerek olmadığını ifade ederek, çünkü bunun uluslararası kanunlar ve ilkelere aykırı olduğunu söyledi.

Lavrov; AB ülkelerinin bu ambargoyu kaldırmalarıyla resmi olmayan taraflara silah temin etmeyi yasaklayan uluslararası kanunlar ve yasalara ilişkin sorumluluklarını kaldırmadığının altını çizdi. Aynı zamanda çok sayıda AB ülkesinin bu adımın yol açabileceği ciddi tehlikeye ilişkin endişelerini ilan ettiklerine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.