İslami Davet

Suriye: Anlaşma Türkiye güçlerine meşruluk sağlamaz

17 Eylül 2017 11:05

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; Yetkili kaynak; Astana’da Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarının Türkiye güçlerinin Suriye hükümetinin onayı olmaksızın Suriye’nin herhangi bir bölgesinde bulunmalarına kesinlikle meşruluk kazandırmadığının altını çizdi.

Yetkili kaynak dün SANA’ya yaptığı açıklamada; gerilimi azaltma bölgeleri anlaşması başta olmak üzere Astana görüşmelerinde sağlanan anlaşmalar ve imzalanan belgelerin Suriye hükümeti ile Rusya ve İran hükümetleri arasında görüş alışverişi ve koordinasyon kapsamında sağlandığına dikkat çekti.

Son olarak İdlib konusunda sağlanan gerilimi azaltma anlaşmasının tamamlanması konusunda Rusya ve İran’ın Suriye hükümetinin garantörleri olmaları temelinde Suriye’nin Rusya ve İran’ı yetkilendirdiğini belirten yetkili kaynak; anlaşmanın silahlı terör örgütlerin garantörü olan Türkiye’de Erdoğan hükümetinin terörü destekleyen tutumundan cayması açısından bir fırsat teşkil ettiğinin altını çizdi. Yetkili kaynak Türkiye’de Erdoğan hükümetinin teröristlere silah, finans, beşeri ve daha başka desteğini kesmesi için fırsat verildiğine işaret ederken, bunun İdlib’te de güvelik ve istikrarın sağlanmasına katkısı olacağını ifade etti.

İdlib konusunda sağlanan anlaşmanın geçici olup temel amacının Şam – Hama – Halep eski yolunu yeniden canlandırmak olduğunun altını bir kez daha çizen yetkili kaynak; böylelikle Halep ve civarındaki tüm bölgelere ulaşım ve nakliyenin kolaylaştırılıp güvenli hale getirilmesinin orada vatandaşların acılarını hafifleteceğini ve insani durumları iyileştireceğini belirtti.

Suriye: Anlaşma Türkiye güçlerine meşruluk sağlamaz Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık