ArabistanHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye, Arabistan’ın doğusuna uluslararası güç gönderilmesini istedi

Suriye’nin Birleşmiş Milletler teşkilatındaki daimi temsilcisi Beşar Caferi, Suudi Arabistan’ın doğusunda yer alan Katif kentinde mazlum halkın korunması için bölgeye uluslararası güç gönderilmesini istedi.

Ebna sitesinin haberine göre, Suriye’nin BM temsilcisi Caferi, BM genel kurul oturumunda yaptığı konuşmada, İslam ülkeleri, Arap ülkeleri ve uluslararası toplumdan, Katif halkının Suudi rejimi zulmü altında kaldığını ve bu halkın baskılara karşı korunması için uluslararası güç gönderilmesinin zaruri olduğunu söyledi.

Caferi, Arabistan ile fars körfezi ve bazı Arap ülkelerinin Suriye’ye asken göndermeye hazır olduklarına dair açıklamalarına temasla, sözkonusu ülkelerin kendi topraklarında etnik ve mezhebi çatışmalar yaşadıklarını ve güvenden yoksun olduklarını ve bunların önce kendi topraklarını güvenliğe kavuşturmaları gerektiğini söyledi.

Sözkonusu ülkelerin kendi halkına demokrasi ve insan hakları konusunda konuşma hakkı bile vermediğini belirten Caferi, sözkonusu ülkelerin küstah bir şekilde Suriye halkı için Özgürlük ve Demokrasi’den söz ettiklerini söyledi.

Bilindiği gibi Yemen halkının katili Suudi rejimi, ülkenin doğusunda yer alan müslümanların yaşadığı Katif kentinde baskılarını ve saldırıları sürdürürken uluslararası toplumdan da ses çıkmamaktadır.

Suudi rejimi geçtiğimiz aylarda Suudi rejiminin diktatörlüğünü ve insan hakları konusundaki ihlallerini eleştirdiği ve halkı barışçı gösterilere davet ettiği için yıllardır cezaevinde tuttuğu Şeyh Nemr’i idam etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.