AvrupaHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Suriye, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, Mısır Ve Fransayı Teröristleri Aleni Olarak Desteklediklerinden Dolayı BM’ ye Şikayette Bulundu

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi’ne, “ülkedeki terörü ve teröristleri destekledikleri ve teşvik ettikleri” iddiasıyla Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Fransa’yı şikayet eden birer mektup gönderdi.

Suriye’nin gönderdiği mektupta, Sözde Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Suudi Arabistanlı vaiz Muhammed el-Ureyfi ve Abdulaziz Abdullah Ali eş-Şeyh, Mısır Sünni Alimler Birliği Başkanı Safvet Hicazi, Mısırlı vaiz Muhammed Hassan, Kuveytli Şafi Sultan el-Acemi de teröre teşvik ettikleri gerekçesiyle şikayet edildi.

Mektupta ayrıca “Suriye yönetimine karşı nefret uyandırma, mal ve silahla cihad” çağrısı yapıldığı gerekçesiyle Mısır’ın başkenti Kahire’de 12-13 Haziran’da gerçekleştirilen “Suriye Halkına Destek” isimli konferans da kınandı. Suriye yönetimi, Mısır hükümetini, Suriye’deki katliamlara ortak olmakla suçladı.

BM Güvenlik Konseyi’nden terörle mücadele konusunda gerekli uygulamaları işleme koymasını isteyen Suriye yönetimi, Katar, Türkiye, Fransa ve Suudi Arabistan başta olmak üzere barış ve emniyeti tehdit ettiğini öne sürdüğü ülkelerin faaliyetlerinin durdurulmasını da talep etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.