HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye aşiretleri Beşşar Esad yönetimine desteklerini yinelediler

“Suriye’nin İçişlerine Yönelik Müdahaleye Karşı Koyma ve Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad Yönetimindeki Kapsamlı Reformları Desteklemede Araplar ve Kürtler Aynı Hendekteler ” sloganı altında dini, sosyal ve siyasi alanlardan yaklaşık olarak 1000 şahsiyetin katılımıyla Halep’te bugün Suriye Aşiretleri ve Kabileleri Forumu düzenlendi.

Suriye ve bir kısım Arap ülkelerden foruma katılan aşiret şeyhleri ve önde gelenleri yayınladıkları bildiride; Suriye’nin maruz kaldığı komplo karşısında aynı safta olduklarını belirterek, Suriye halkı ve yönetiminin herhangi bir yabancı müdahale olmaksızın kendi sorunlarını kendi elleriyle çözme gücüne sahip olduğunun altını çizdiler.

Suriye’nin ulusal ve milli ilkelerine desteklerini belirten katılımcılar; Cumhurbaşkanı el-Esad’ın yönetimindeki kapsamlı reform programını onayladıklarının bir kez daha altını çizdiler.

Katılımcılar; silahlı terör eylemlerinin gerçekleştirdikleri terör eylemlerini keskin bir dille kınadıklarını vurgulayarak; teröristlerin cezalandırılmalarının yanında ulusal güvenlik ve istikrarı sabote etmeye çalışan herkese karşı demir yumrukla mücadele edilmesi talebinde bulundular.

Suriye’yi devlet ve toplum olarak hedef alan komplo ve komploculara karşı koymada Suriyeli kabileler ve aşiretlerin onurlu evlatlarıyla askeri kurumun birinci alternatifi olduklarına vurgu yapan katılımcılar; tüm milli ve ulusal ilkelerin yanında işgal altındaki tüm Arap topraklarının kurtarılmasına bağlılığı ifade ettiler.

Katılımcılar; tüm Arap ülkelerindeki aşiret ve kabileleri, bir kısım Arap ülkelerinin Suriye halkına karşı uyguladıkları katı yaptırımlara karşı asil ve kararlı bir tutum sergilemelerine çağırdılar. Aynı zamanda; Suriye’de masum vatandaşları vahşice katleden silahlı terör gruplarına ve Suriye halkına karşı provokasyon amacıyla dezenformasyon yapan medya kanallarına Arap ülkelerinin destek politikalarını protesto etmeye davet ettiler.

Bu arada Arap Liginin Suriye’deki durumları gözlemlemek için gönderdiği Arap Gözlemci heyetinden ekipler forumu ziyeret ederek vatandaşları dinlediler.

Araplar ve Kürtler Ortak Yaşama Tutunuyorlar

Katılımcılarda Suriyeli Kürtlerin Ulusal Girişim başkanı Ömer Osi SANA’ya ayptığı açıklamada; forumun Suriyeli ulusalcı bir topluluktan ibaret olduğunu belirtirken, Suriye’nin iyi durumda olduğunu, yaşadığı krizin bitmek üzere olduğunu ifade eden bir mesaj vermek istediklerini söyledi.

Osi; Arap ve Kürtlerin ulusal çatı altında ortak yaşama tutunduklarını ifade ederek; düşmanların Suriye halkının hiç bir bileşenini ayırt etmediklerine işaret etti.

Aşiretler Yönetimle Birlikteler

Lübnanlı Araştırmacı Nasır Kandil; Forumda; Suriyeli aşiretlerin vatanı yapılandırmada yönetimin etrafında kenetlendiklerini ifade eden bir mesajdan ibaret olduğunu belirtti.

Kandil; Suriye’ye karşı terör eylemleri organize etmenin Suriye’yi devlet ve toplum olarak hedef alanların iflas ettiğine bir kanıt teşkil ettiğini ifade etti. Aynı zamanda bu terör eylemiyle tarihlerine, uygarlıklarına ve ilkelerine bağlı kalan Suriyelileri cezalandırmak istediklerini ekledi.

Arap Aşiretleri Suriye’nin Yanındadır

Iraklı Mülteci ve Göçmenler Ulusal Derneği Başkanı Şeyh el-Murteci el-Koubi; Arap aşiretlerin Suriye’nin yanından olduklarını belirterek, Suriye’yi yönetim ve halk olarak desteklediklerini ifade etti.

Şeyh el-Koubi; Arap aşiretlerin Suriye’nin içişlerine yönelik her türlü yabancı müdahaleye karşı olduklarına dikkat çekerken, son olarak Şam’ı hedef alan terör eylemlerini keskin bir dille kınadıklarını söyledi.

Vatan Kırmızı Bir Çizgidir

Suriye Hanadi Aşiret Şeyhi Zahreddin el-Bıtran; vatanın kırmızı bir çizgi olduğunu vurgulayarak; hiç kimsenin bu çizgiyi aşmasının caiz olmadığını ve kim olursa olsun ulusal güvenliği tehdit etme hakkına sahip olmadığını ifade etti.

Suriye halkı için gerekli olan ve dünyada onurlu olan her insanın desteklediği haklı reform taleplerinin kötüye kullanıldığını belirten Şeyh el-Bıtran; bu taleplerin Suriye’yi milli misyonundan soyutlamak isteyen taraflarca kötüye kullanıldığına dikkat çekti.

Vatanı Savunmak Vaciptir

Suriye Beni Cemil Aşireti şeyhlerinden Salah Şeyh Ahmet; vatanı savunmanın aynı vatan evlatlarının üstüne düşen bir sorumluluk ve vacip olduğunu vurguladı.

Şeyh Ahmet; Suriye’nin onurlu, hür ve haysiyetli bir şekilde kalması için herkesin üstüne düşen sorumluluğu üstlenmesi gereğine vurgu yaptı.

Aramızdaki Bağlar Reformları Desteklemenin Garantörüdür

Dayanışma Partisinin kurucularından Esvad el-Ali; Suriye halkının tüm bileşenlerini bir araya getiren bağların, Cumhurbaşkanı el-Esad’ın yönettiği kapsamlı reform programını desteklemenin garantörünü teşkil ettiğini söyledi.

El-Ali; sözü geçen reform programının olumlu sonuçlarının somut bir şekilde görülmeye başlandığını ifade ederek bu bağlamda ilan edilen yasamalar ve kararlara işaret etti.

Suriye’deki Türkmen İnisiyatiflerden Nabi Muhammed Ali; Suriye halkının sahip olduğu bilinç, yönetimin etrafında kenetlenmesi ve ulusal birliğine tutunması sayesinde komployu hezimete uğratacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.