HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye barış bildirilerinde taraf değildir

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim Arap Barış Girişimi Komitesinin Sirte kentinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile düzenlediği toplantıdan sonra yayınladığı bildiriye ilişkin yorumunda bulundu.

Dışişleri Bakanı el-Muallim yorumunda Komitenin 03 Mart tarihinde temsilciler düzeyinde Kahire’de düzenlediği toplantıda Suriye’nin takındığı tutuma hala bağlı olduğunu; Arap Barış Girişimi Komitesinin asıl görevinin Arap barış Girişimini tanıtmak olduğunu ve hiç kimseye barış müzakerelerini sürdürme yada sürdürmeme inisiyatifini verme yetkisine sahip olmadığını açıkladı.

Bakan el-Muallim bugün gazetecilere verdiği demeçte, Sirte toplantılarında ilan edilecek her hangi bir bildiride Suriye’nin taraf olmadığını, Suriye’nin Filistin çizgisinde dolaylı görüşmeleri başlatma konusunun tamamen bir Filistin davası olduğunu ve bunun sorumluluğunun sadece Filistin Yönetimine ait olduğunu varsaydığını komite üyelerine bildirdiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı ayrıca katılımcı heyetlere komitenin 03 Mart tarihinde yayınladığı beyanından sonra İsrail’in uygulamalarını izah ettiğini, Yahudi yerleşim ve Kudüs kentini yahudileştirme politikasının barış müzakereleri önünde hiç bir fırsat vermediğini açıkladığına işaret etti.

El-Muallim Suriye’nin bu konuda aldığı tutumunun başından beri doğru olduğunu, şu ana kadar da gelişmekte olan olaylar ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun 1600 yeni yerleşim birimi ilan etme kararından sonra bu tutumun doğruluğu kanıtladığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.