HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Başbakan Danışmanı; Amerika Irak’ın kuzeyine nüfuz etmek istiyor

Suriye Başbakan Danışmanı; ABD için Rakka’nın yeniden yapılanmasının asla bir önemi olmadığını, bu ülkenin Rakka’yı ve Rakka’daki tüm eserleri yok etmeye çalıştığını ifade etti.

Tesnim Haber Ajansının bildirdiğine göre Suriye Başbakan Danışmanı Abdul-Kadir Azuz Şam’da Tesnim muhabirine yaptığı açıklamada; Şam yönetiminin Rakka’nın işgalden kurtarılmadığına, Rakka’da işgalin el değiştirdiğine inandığını belirterek, ABD’nin Rakka’da IŞİD’in yerine silahlı Kürt grupları yerleştirdiğini ifade etti.

IŞİD’in ABD’nin beslediği bir grup olduğu gibi, Demokratik Suriye Güçleri’nin de ABD’nin himayesi altında faaliyet yaptığına dikkat çeken Suriye Başbakan Danışmanı; uluslararası koalisyonun Rakka’nın tüm alt yapısını tahrip ettiğini ve sivil vatandaşları hedef aldığını vurguladı.

ABD’nin Rakka’ya girme amaçları hakkında ise Azuz; ABD’nin yeni roller arayışı ve mevcut gerçekleri kendi politikalarını dayatmak için kullanmaya çalıştığını, ancak direniş cephesinin gösterdiği mukavemet ve Suriye birliklerinin kazanımları yüzünden Amerikalıların yenildiğini ifade etti.

Suudi Arabistan Fars Körfezi İşleri Bakanı Samir Sübhan’ın Rakka’ya yaptığı ziyarete de değinen Suriye Başbakan Danışmanı; ABD bölgede kendi uşak ve uzantılarını Suriye’deki savaş girdabına sürüklemeye ve savaş yıkıntılarını yeniden onarma iddiasıyla ekonomik menfaatleri peşinde olduğunu kaydetti.

Rakka’nın yapılanmasının ABD için hiçbir önemi olmadığını hatırlatan Suriye Başbakan Danışmanı; ABD’nin bazı tarafları yeniden yapılandırma çalışmaları kılıfı altında Rakka’ya sokmaya çalıştığını, ancak Suriye yönetimi için bunun kabul edilir olmadığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Kapalı