HaberlerOrtadoğuSuriyeTürkiye

Suriye Başbakan Danışmanı: Türkiye, İdlip’te Gerilimi Azaltma Yükümlülüklerine Sadık Kalmamıştır

Suriye; bu ülke ordusunun İdlip’in çevresinde yaptığı operasyonun, bu noktaların Nusra Cephesi ve bu örgüte bağlı diğer terörist grupların işgalinden kurtarmak için olduğunu duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı daha önce de, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı ve MİT’e gönderdiği mektuplarda, Türk askerlerinin İdlip’te gerilimi azaltma bölgesinde ateşkes kurallarına tamamen uyması gerektiğine vurgu yaptı.

Yapılan incelemelere göre; 6 Ocak gecesinde Suriye’de Rus askeri tesislerine saldırmaya çalışan İHA’lar’ın İdlip’te gerilimi azaltma bölgesindeki terörist güçlerce yapılmıştır.

Suriye Başbakan Danışmanı Abdul-Kadir Azuz;

Suriye ordusunun İdlip’in çevresinde Nusra Cephesi teröristleriyle mücadele ettiğine dikkat çeken Azuz; Suriye ordusunun İdlip’in güney çevresindeki çatışmalarının uluslararası anlaşmalar çerçevesinde olduğunu çünkü, İdlip’te ateşkes garantörü olan Türkiye’nin İran İslam Cumhuriyeti ve Rus dostlarıyla yaptıkları uluslararası anlaşmalar uyarınca kendi yükümlülüklerine bağlı kalmadığını kaydetti.

Suriye Başbakan Danışmanı, Türkiye’nin Suriye ordusunun İdlip’teki operasyonuna itirazı hakkında; şimdiki operasyonun Türkiye’nin İran ve Rusya ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinden olduğunu, bu anlaşmalar uyarınca Suriye kendi yükümlülüklerine bağlı kalıp, ordu ile silahlı gruplar ve Nusra Cephesi arasında ayrılık hatlarını çizdiğini, ancak Türkiye’nin Nusra teröristleriyle mücadele için hiçbir şey yapmadığını belirtti.

Azuz, Türk askerlerinin Afrin’e saldırı için Suriye’nin kuzeyine konuşlanması hakkında ise; kuşkusuz Türkiye ordusunun şimdiki durumda bir işgalci sayıldığını ve tüm uluslararası kurallar ve teamüllere aykırı girişimde bulunduğunu, kendi harekatı için bahane arayışında olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.