HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Başbakan Yardımcısı ülkesindeki durumun sorumluğunu Batı’ya yükledi

Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil Suriye’nin şu an içinde bulunduğu durumun temel suçlusu olarak batılı ülkeleri gösterdi.

Interfax haber ajansının bildirdiğine göre Suriye Başbakan Yardımcısı Cemil, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin hemen öncesinde yaptığı açıklamada: ‘Suriye halkının mevcut sıkıntılarının kaynağı olan bu kuşatmanın tüm sorumluğu, yine bu durumun baş suçlusu konumunda bulunan Batı’ya aittir’ dedi.

Başbakan Yardımcısı Cemil’e göre Suriye’deki mevcut kriz haddinden fazla bir şekilde uzadı. Bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan kanlı çarpışmalar sonucunda yaşamını yitiren insanların sayısı ve maddi kayıpların miktarı gün be gün artıyor. Söz konusu kayıplara ülkenin uğradığı dolaylı ekonomik zararlar da ekleniyor.

Cemil, Suriye’deki krizin politik bir uzlaşma ile çözülmesi için çaba sarf eden ve ülke yönetimine yardımcı olan Rusya’ya teşekkür etti.

Sözlerine devam eden Başbakan Yardımcısı: ‘Eğer Rusya’nın da içinde bulunduğu dost ülkelerin yardımı olmasaydı, Suriye’nin ve Suriye halkının ekonomik kaderinin nasıl şekilleneceğini düşünmek dahi çok zor olurdu’ dedi.

Cemil, içinde bulunulan zor koşullara rağmen Şam’ın geleceğe olumlu baktığını da ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.