HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye başbakanı bazı hayır kurumlarının başkanları ile biraraya geldi

Suriye Başbakanı Vail el-Halaki; ülkedeki krizin çözümüne ilişkin siyasi programı hayata geçirmekle yükümlü Kabine komitesinin; ulusal diyalog konferansının düzenlenip başarıya ulaşması ve ülkenin siyasi geleceğinin şekillenmesi için kapılarını vatanın tüm evlatlarına açtığını yineledi.

Bazı hayır kurumlarının başkanlarını kabul eden komiteye başkanlık eden Halaki; komitenin halkın farklı bileşenleriyle bir araya geldiği geçmiş toplantılarının olumlu sonuçlarına işaret ederek çözümün sadece Suriyeli ve Suriye topraklarında olacağını ve herhangi bir dış müdahalenin reddedileceğini vurguladı.

Hükümetin hayır kurumlarına destek olmasının bir anlamda insani yardımların sunulmasında hükümete yardım anlamına geldiğini belirten Halaki; hayır kurumlarının rolünün etkinleştirilmesinin ve daha geniş alanlara taşınmasının önemine dikkat çekti.

Öte yandan ülkedeki krizin çözümünde siyasi programa destek verip, uygulanmasında hükümetin yanında olduklarını belirten hayır kurumlarının başkanları; ulusal ekonominin dayanıklılığını güçlendirme, vatandaşların gereksinimlerini karşılama ve göç ettirilen ailelere destek olma konusunda hükümetin çabalarını desteklediklerini ifade ettiler.

Toplantıda ulusal diyalogun uygulanması ve başarısındaki mekanizmaların yanı sıra güvenli, bütün ve bağımsız yeni Suriye’nin yapılandırılması ve yardım kurumlarının rolünün etkinleştirilmesi konuları tartışıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (24) içerik yüklenmiştir.