HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye başbakanı İran ziyaretine başlıyor

Suriye Başbakanı Muhammed Naci Utri İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi’nin davetiyle 9 Mart Çarşamba günü İran ziyaretine başlıyor.

Ziyareti sırasında Suriye-İran Yüksek Karma Komisyon toplantılarında Suriye tarafına başkanlık etmesi beklenen Utri; iki ülke arasındaki ilişki ve işbirliğini derinleştirmek amacıyla birçok İranlı yetkiliyle de bir araya gelecek.

Ayrıca ziyareti sırasında Utri’ye ekonomik ve resmi bir heyetin eşlik edeceği bildirildi.

Suriye-İran Yüksek Karma Komisyonu Toplantısına hazırlık komitesi bugün Tahran’da yaptığı toplantıda işbirliği ufuklarını genişletme ve yeni işbirliği olanakları yaratmak amacıyla önümüzdeki günlerde düzenlenecek Yüksek Komisyon toplantısıyla ilgili hazırlıkları tartışmayı sürdürdü.

Başbakanlık Ofisi Müdürü ve Yüksek karma Komisyonda Suriye Tarafı Başkanı Teysir Zoubi SANA’nın Tahran muhabirine yaptığı açıklamada; hazırlık komitesinin ikili işbirliğinde yeni ufuklara ulaşmak amacıyla tartışmanın çemberini genişlettiğine işaret ederek hazırlık toplantısında başta ilaç, iletişim, mühendislik ve petrol alanları olmak üzere bütün alanlarda ortak sanayi kuruluşları kurulmasının önemine odaklandıklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki işbirliğinin biyoteknoloji ve bilimsel alanlarda araştırmaları da kapsadığına değinen Zoubi; Ulusal Biyoteknoloji Kamu Komisyonu ile İran Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü arasında imzalanan mutabakat zaptına işaret ederek bu mutabakat zaptının teknoloji transferinin yanında bilimsel bilgi ve deneyim paylaşımını amaçladığını aktardı.

İçme suyu ve konut alanındaki işbirliği konusunda ise Zoubi; Suriye’de iskan merkezleri araştırmalarıyla ilgili mutabakat zaptında son düzenlemelerin yapıldığına dikkat çekerek iki ülkenin şirketlerinin ortaklığıyla yerleşim birimleri kurma olanaklarının inceleneceğini ibraz etti.

Elektrik enerjisi ile ilgili ise Zoubi; alt komitelerin bu alandaki işbirliği pekiştirme yöntemlerini incelediğini rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji alanlarına ek olarak iki ülke arasında elektrik bağı oluşturma ve dönüşüm santralleri kurma gibi alanlarda deneyim ve bilgi paylaşımının sağlanması yönünde yönelimlerin belirdiğini dile getirdi.

Yüksek Karma Komisyonu hazırlık toplantılarına Suriye’nin İran Büyükelçisi Hamad Hasan’da katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.