HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye başbakanı ülkenin genel durumuyla ilgili açıklamalar yaptı

Suriye Başbakanı Vail el Halaki Enformasyon Bakanlığı binasında gazeteciler, yazı işleri müdürleri ve medya kurumları müdürleriyle bir araya geldi.

Oturumda yurt genelinde yaşanan petrol ve doğalgaz sıkıntısının yanı sıra elektrik kesintilerinin; kimi devletlerin Suriye ve halkına karşı ekonomik yaptırımlarına ilaveten bu devletlerin destekledikleri teröristlerin bu gereksinimleri sağlayan altyapıya sistematik saldırıları neticesinde olduğunu belirtti. Halaki vatandaşların yakıt ihtiyacının %70’inin dost devletlerden ithal edildiğini belirtti.

Ulaşım konusunda ise Halaki; hükümetin 200 otobüs satın alma sözleşmeleri imzaladığını, bunların 50’inin ulaştığını, 50’sinin de önümüzdeki ay başlarında ulaşacağını açıkladı. Geriye kalan 100 otobüsün de yıl başlarında ulaşacağını ifade eden Halaki; bunların haricinde 107 otobüsün ithal edilmesi için ayrı bir sözleşmenin imzalanmış olduğunu söyledi.

Başbakan Vail el Halaki Suriyeli mülteciler dosyasının; vatanın yeniden yapılandırılması ve kalkındırılmasında temel role sahip olacak yetenek ve performanslarıyla gençleri yurtdışına çekmede stratejik derinlikleri olan siyasi bir proje olduğuna dikkat çekti.

Başbakan Halaki 2015 yılında sosyal destek için genel bütçenin %40’ını oluşturan 984 milyar liranın harcandığını açıklarken, insani yardım alanında da 2,7 milyar lira harcama yapıldığını belirtti. Halaki insani yardımlar için harcanan bu meblağın %70’inin devlet, geriye kalan %30’unun ise uluslar arası kurum ve örgütler tarafından ödendiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.