HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye başbakanı Vail el Halaki, İran ziyaretine başladı

Suriye Başbakanı Vail el Halaki kabine heyetinin başkanlığında Tahran’a birkaç günlük resmi iş gezisinde Mehrabad Havalimanına ulaşması ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Halaki açıklamasında direniş ekseninin bölgede güçlenmesinin, bölge devletlerini parçalama ve halkının zenginliklerini sömürmeye ilişkin Batılı planları çökerttiğini belirtti.

Suriye’nin devlet ve halk olarak yurdun her karış toprağı teröristlerden temizleninceye dek teröre karşı mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdüreceğini belirten Halaki; buna eş zamanlı olarak ulusal birliği pekiştirmekle birlikte yıkıcı ve tekfirci ideolojiye karşı toplumun kültürel olarak güçlendirilmesine devam edileceğini vurguladı. Halaki Ulusal birlik ve toplumu güçlendirmenin herhangi bir dış müdahale olmadan Suriyeliler arasında kapsamlı diyalogla olacağını ifade etti.

Başbakan Halaki İran’ın muhtelif alanlarda sağladığı üstün başarılarla uluslar arası düzeyde etkin vei kutup haline geldiğine dikkat çekerken, bölge istikrarı ve halklarının haklarını savunmada önemli ve faal bir faktör olduğunu söyledi.

Bu arada Başbakanlık Basın Ofisi yayınladığı beyanda Halaki’nin Tahran’a birkaç gün sürecek ziyaretinde İranlı üst düzey yetkililerle ikili koordinasyon, ilişkiler ve işbirliğini muhtelif alanlarda genişletme ve derinleştirme olanaklarını masaya yatıracağı ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.