HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye: Batı, kimyasal silah araştırma grubu çalışmalarını engelliyor

Suriye’nin BMT daimi temsilcisi, BM kimyasal silah araştırma grubunun bu ülkede çalışmalarının batı tarafından engellenmeye çalışıldığını ifade etti.

Suriye’nin BMT daimi temsilcisi Beşar Caferi, BM kimyasal silah araştırma grubunun Han El-asal bölgesinde çalışmalarını gerçekleştirmek için Şam’ın işbirliği için hazır olduğunu bir kez daha vurgularken, batının bu çalışmaları baltalamaya ve Irak’taki kitle imha silahları senaryosunu bu kez Suriye’de gerçekleştirmeye çalışmakla suçladı.

İngiltere ve Fransa’nın Halep kenti yakınlarında Han El-asal bölgesinde kimyasal saldırı gerçeklerinin keşfedilmesinden kaygılı olduklarını açıklayan Caferi, onların, silahlı muhaliflerin kimyasal silah kullandıklarını bildiğini ve bu yüzden BMT gerçekleri araştırma grubun Han El-asal bölgesine gitmelerini engellemeye çalıştıklarını söyledi.

Suriye’nin BMT daimi temsilcisi İngiltere ve Fransa iddialarının, bahaneden öte bir şey olmadığını, gerçekleri araştırmakla görevli grubun bölgeye ziyaretini engellemeye çalıştıklarının her kes tarafından bilindiğini de sözlerine ekledi.

Geçen nisan ayında Suriye’nin Halep eyaletinde kimyasal silahların kullanıldığına dair haberlerin yayınlanması ardından Şam yönetimi BMT’nın direkt olaya müdahil olmasını ve uluslararası araştırma grubunu bölgeye göndermesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.