HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye birlikler, Abidin beldesinde kontrol sağladı

Suriye ordu birlikleri, Dera’nın kuzey kırsalında yer alan ve stratejik öneme sahip Abidin beldesinde kontrol sağlamayı başardılar.

Sana’nın haberine göre, Suriye birlikleri bu operasyonda onlarca teröristi etkisiz hale getirdiler.

Suriye ordu birlikleri Dera İlinin güneybatı kırsalında yer alan Yermük Havzasında arta kalan ve dış güçlere tabi olarak hareket eden IŞİD’li teröristlere karşı nitelikli operasyonlarını sürdürüyor.

Askeri bir kaynak SANA’ya açıklamalarında ordu birliklerinin son 48 saat içinde Saysun, Avvam, Cemla, Ayn Hamata, Ebu Rikka, Ebu Harc ve Nafia beldelerinin yanı sıra Nafia Barajını kurtarıp kontrollerine almaları ardından bölgede radikal örgütün ana karargahı sayılan Şecere Beldesinin batısında bulunan Abidin Köyünde önemli ilerlemeler kaydettiklerini aktardı. Kaynak kuzeydoğu ekseninden ilerleyen ordu birliklerin radikal teröristlerin siperleri ve savunma hatlarını yok ettiklerini söyledi.

Belde sokakları ve kenarlarında teröristlerle şiddetli çatışmaların yaşandığına dikkat çeken kaynak; bu çatışmalara eş zamanlı olarak Şecere Beldesinde de radikal ve kiralık teröristlerle şiddetli çatışmalar yaşandığını vurguladı.

Askeri kaynak bu şiddetli çatışmalara eş zamanlı olarak ordu birliklerinin Dera İlinde teröristlerin son yuvaları sayılan Küya, Mariye ve Beyt Areh beldelerinden destek ve ikmal hatlarının yoğun ateşe tutularak kesildiğini ifade etti.

Suriye İnsan Hakları Örgütü cumartesi günü yaptığı açıklamada Suriye birlikleri’nin Dera ilinin yüzde 98’inden fazlası üzerinde kontrol sağladığını duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.