HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye birlikleri, Ebu Zuhur üssünü ele geçirdi

Suriye ordusu, İdlib’in doğu kırsalında büyük bir stratejik öneme sahip olan Ebu Zuhur Askeri Havaalanı’nı teröristlerden temizlerken, İdlip ve Hama’nın çevresinde Nusra Cephesi’ne bağlı onlarca terörist etkisiz hale getirildi.

Suriye ordusu kaynaklarından edinilen bilgilere göre Hama ile İdlib arasında bulunan ve büyük bir stratejik öneme sahip olan Ebu Zuhur Askeri Havaalanı, aralarında Nusra Cephesinin de içerisinde yer aldığı teröristlerden temizledi.

Havaalanı çevresindeki Ebu Zuhur kasabası da teröristlerden geri alındı. Kasaba ve havaalanında mayın temizleme çalışmaları yapılırken, ordu güçleri temizlediği bölgede askeri yığınak yapıyor.

Ebu Zuhur ve havaalanı, Halep’in güneyi ve Hama’nın doğusunu cihatçıların kontrolündeki İdlib’e bağlayan geçiş noktası durumundaydı. Havaalanının geri alınmasıyla İdlib kent merkezini kurtarmak için de kolaylık sağlanmış oldu.

Ebu Zuhur Havaalanı, Ekim 2015’te teröristlerin eline geçmişti.

Bu arada, sahadaki kaynaklar, İdlip ve Hama’nın çevresinde Nusra Cephesi ve Ahraruş-Şam’a bağlı onlarca teröristin etkisiz hale getirildiğini, ölenler arasında terör elebaşlarından Ebu Seyf Kefer Avid ve İbrahim Alyan’ın da olduğunu duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.