HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye birlikleri yeni başarılara imza attı

Suriye ordu birlikleri, Deyrezzor’da IŞİD elebaşlarından bazılarını etkisiz hale getirmeyi ve bazı depolarını yok etmeyi başardı.

Suriyeli bir askeri kaynak ordu birliklerinin Deyrezzor Kentinin Batı Huveyka Semtinde radikal terör örgütü IŞİD’in ana komuta karargahını içinde bulunan terör elebaşları, terörist ve cephaneyle birlikte imha ettiklerini belirtti.

Kaynak dakik istihbarat ve gözetleme operasyonu üzerine gerçekleşen başarılı operasyonda karargahın tamamen yerle bir edilmesiyle kimlikleri tespit edilen çok sayıda terör elebaşının aralarında bulunduğu çok sayıda teröristin öldürüldüklerini kaydetti.

Suriye hava güçleri ise Deyrezzor’un Ayaş, Şmaytiye, Mesreb, Hrayta ve Tıbni bölgelerine ek olarak Panorama, Makabir ve askeri havalimanı yakınlarında IŞİD siperleri, araç ve karargahlarına karşı yoğun operasyonlarda bulunduklarını ifade eden kaynak; bu operasyonlarda da radikal çetelerin büyük kayıplara uğratıldıklarının altını çizdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın da yaptığı açıklamada, “Rakka’ya bağlı El Suhna yönünden taaruza geçen Suriyeli birlikler, Palmira-Deyr ez Zor karayolunda IŞİD’in kontrol ettiği stratejik noktaları kurtardı” dendi.
Deyr ez Zor’u kurtarma operasyonu düzenleyen Suriye ordusunun son 24 saatte 8 kilometre ilerlediğini aktaran Rusya Savunma Bakanlığı, bu sırada bölgedeki 2 stratejik tepenin ele geçirildiğinin altını çizdi.
Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin Suriye ordusuna destek vermek amacıyla düzenlediği bombardımanda 80 sorti gerçekleştirdiğini aktaran bakanlık, Rus uçaklarından yapılan atımlar sonucunda 70 militanın öldürüldüğünü ve yaralandığını belirtti.Bakanlık, Rus uçaklarının iki tank, üç piyade muharebe aracı ve ağır silah yüklü 10’dan fazla arazi aracını imha ettiğini de aktardı.
Diğer yandan askeri bir kaynak destekçi ve müttefik güçlerle işbirliği içinde Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalında Ukeyrebbat Beldesinin yanı sıra Mesadda, Cub Ahmar ve Resm Kanber beldeleriyle birlikte civarlarını IŞİD’ten kurtarıp kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Operasyonlarda radikal terör örgütün sayı ve ekipmanlarıyla ağır kayıplara uğratılmaları ardından saflarınca ciddi bir çöküş ve toplu kaçışlar yaşandığına dikkat çeken askeri kaynak; Hama İlinin doğu kırsalının tamamen IŞİD’ten kurtarılmasının an meselesi olduğunu ifade etti.

Askeri kaynak operasyonlarda aralarında yabancı ve saha komutanlarının bulunduğu en az 120 teröristin ölü, çok sayıda teröristin de yaralı düşürüldüğüne dikkat çekerken, radikal çetelere ait muhtelif tür araçların da imha edildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.