HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye: BM Genel Sekreter yardımcısı istediği hastaneyi ziyaret edebilir

Suriye Sağlık Bakanı Vail el-Halaki Amos ve ona eşlik eden heyetle bir araya gelerek, Suriye’deki sağlık sektörünün durumu ve Suriye’ye uygulanan yaptırımlar gölgesinde bu sektörün maruz kaldığı zorlukları masaya yatırdı.

Bakan Halaki; ülkenin yaşadığı kriz ve silahlı terör gruplarının eylemleri neticesinde sağlık sektörünün ciddi zararlara uğradığını ifade ederken sağlık sektöründe çalışan 18 personelin şehit düştüğünü, 30 personelin yaralandığını bir çok personelin kaçırıldığını ve bir çoğunun da tehdit edildiğini belirtti.

Terör gruplarının kamu ve hizmet kurumlarına bulundukları saldırı eylemlerinde 19 hastane, 51 sağlık merkezi ve 145 ambulans aracının sabote edildiğini açıklayan Halaki; bunlara ilaveten herkese insani hizmetler sunan bu sektörün insani ilkelere hiç bir saygısı kalmayan taraflarca dezenformasyon ve kötüleme hamlesine maruz kaldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Halaki; bakanlığın sabotaj eylemlerine maruz kalan hastane ve sağlık merkezlerini restore etme ve yeniden hizmete açma çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüğünü ifade etti.

Suriye’de bulunan özel ve kamu tüm hastanelerin herhangi bir ayırım gözetmeksizin tüm vatandaşlara hizmetlerini kesmediğini belirten Halaki; Amos’u istediği hastaneyi ziyaret etme ve incelemelerde bulunmaya davet etti.

Bu arada Amos; dün Homs Kentini ziyaret ederek bir çok bölge ve semtini dolaşması ardından farklı faaliyetlerin temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.