HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye, BM Güvenlik Konseyinden, Amerikancı Koalisyonun Cinayetlerinin Engellenmesini İstedi

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Haseke kentinde sivilleri hedef aldığı saldırılar nedeniyle BM Genel Sekreterine ve BM Güvenlik Konseyi başkanlığına bir mektup gönderdi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın aktardığına göre Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM’ye gönderdiği mektupta koalisyonun Haseke’nin Tal el Şayer köyünü bombalayarak aynı aileden 12 kişinin ölümüne yol açtığını belirtti.
Koalisyonun Haseke’ye bağlı Şeddadi’de Iraklı sığınmacıların bulunduğu kampı vurduğunu da aktaran bakanlık, bu saldırıda 18 sivilin öldüğünü ifade etti.

Suriye Dışişleri, koalisyonun teröristlere ve militanlara desteğini sürdürmenin yanı sıra katliamlara, savaş suçlarına ve insanlık suçlarına devam etmedeki kararlılığının BM Güvenlik Konseyi’nin uluslararası hukuku uygulamayı ihlal ettiğini gösterdiğini vurguladı.

Bakanlık, BM Güvenlik Konseyi’ni söz konusu katliamları kınayarak, bunların tekrarlanmasını engelleyerek ve ABD ve diğer ülkelerin Suriye’deki hukuka aykırı varlığına son vermesi için çaba göstererek sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.