HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye, Cezayir, Katar, Senegal ve Irak meclis başkanları Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Parlamento Birliği Konferansı’na katılmak üzere Tahran’da bulunan Suriye, Cezayir, Katar, Senegal ve Irak meclis başkanları, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ayrı ayrı görüştüler. Görüşmelerde ikili konular ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye Meclis Başkanı Hamuda Yusuf Dabbağ’ı kabul ettiği görüşmede, Amerikan askerlerinin Suriye’deki varlığını kınayarak, ABD’nin Suriye’nin kuzeyine “sınır gücü” konuşlandırma planını uluslararası kurallara aykırı ve Suriye ve bölgenin güvenliği ve toprak bütünlüğü bir komplo olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Katar Meclis Başkanı Ahmet Bin Abdullah Bin Zeyd Al-i Mahmut’u kabul ettiği görüşmede ise bugün İran ile Katar arasında işbirliğinin geliştirilmesi için iyi irade olduğunu işaretle, Tahran-Duha münasebetlerinin her alanda geliştirilmesine vurgu yaparken Cezayir Meclis Başkanı Said Buhecce’nin görüşmesinde İran ile Cezayir’in bölge ve İslam dünyasının sorunlarının çözümü için işbirliğinin altını çizdi. Senegal Meclis Başkanı Mustafa Nias’ını da kabul eden Ruhani, iki ülke münasebetlerini dostane ve kardeşçe niteleyip, düşmanların komplolarına karşı İslam dünyasının birleşmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün ayrıca Irak Meclis Başkanı Selim Ceburi’yi de kabul etti.

Bu görüşmede Ruhani, düşmanların Irak halkı arasında tefrika çıkarma komplosunun boşa çıkarılmasını önemli niteleyip, İran’ın her daim bölge ülkelerinin coğrafi sınırlarında her türlü değişikliğe karşı olduğunu ve birleşik Irak’ı desteklediğini vurguladı.

Konuk meclis başkanları da bu görüşmelerde İslam dünyasının sorunlarına ve ikili münasebetlere temasla, İslam ülkeleri arasında yapıcı işbirliğine vurgu yaptılar.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.