İslami Davet

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Ahdar İbrahimi ve heyetini kabul etti

15 Eylül 2012 15:18

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün sabah saatlerinde BM Suriye Özel Temsilcisi el-Ahdar el-İbrahimi ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı el-Esad; Suriye’nin, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerine bağlı kalması koşuluyla krizin çözümüne katkı sağlayacak her çabaya tam destek ve işbirliğini sürdüreceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı el-Esad; Suriye’de asıl gerçek sorunun, politik eksen ile yerde yaşananları birbirlerine karıştırmak olduğunu belirtti. El-Esad; tüm Suriyelilerin isteklerine dayalı Suriyeli diyaloga gerçekçi ve ciddi davet yönünde olmak üzere politik eksende çabaların devam ettiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı politik çabaların başarısının; Suriye’ye silah kaçıran, teröristleri eğiten ve finanse eden ülkelere bu gibi eylemlere son vermeleri için baskı uygulamakla koşullu olduğunu belirtti.

Kendi tarafından BM Temsilcisi el-İbrahimi; görevinin temelinin Suriye halkının çıkarları ve idealleri olduğunu belirterek, altı maddelik Annan planı ve Cenevre Deklarasyonunu dayanak alarak tam bir bağımsızlık ve tarafsızlıkla çalışacağını belirtti. İbrahimi; eklenecek yada değiştirilecek her hangi bir noktanın tüm tarafların onayıyla olacağını ekledi.

Suriye’nin stratejik konumu, demografik zenginliği ve krizin tüm bölgeye etkisi ışığında en kısa zamanda çözüm bulmak için tüm tarafların çabalarını birleştirip yoğunlaştırmaları gereğine vurgu yapan el-İbrahimi; sonuçta er yada geç çözümün sadece ve sadece Suriyelilerin kendilerinden geleceğine işaret etti.

Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcıları Faysal Mikdat ve Ahmet Arnus ve Bakanlıkta Enformasyon Departmanı Müdürü Cihad Makdisi katıldılar.

Cumhurbaşkanı el-Esad ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında BM Suriye Özel Temsilcisi el-İbrahimi; el-Esad ve Suriye hükümetinin kendisinin görevini tam bir şekilde destekleyeceklerini söyledi.

İbrahimi; yeni düşünceler ortaya koymak ve ilerlemek için gereken her çabayı harcayacaklarını ifade ederek, krizden çıkmada Suriye halkına yardımda tüm olanak ve enerjiyi kullanacaklarını ekledi.

Eski mevkidaşı Kofi Annan’ın harcadığı tüm çabaları yakından incelediğini ifade eden İbrahimi; Suriye’deki durumlarda günübirlik değişikliklerin olmasına rağmen Annan’ın başlattığı görevi sürdüreceğini belirtti.

İbrahimi; kendisine verilen görevin zor olduğunu bir kez daha ifade ederek, Suriye’deki krizi sürekli tırmanan oldukça tehlikeli bir kriz olarak nitelendirdi. Aynı amanda bu krizin Suriye halkı ve tüm bölge için tehlike oluşturduğunu ekledi.

Suriye’de şiddetin durdurulması olanağına ilişkin bir soruya cevabında İbrahimi; “ortak bir zemin bulma aracılığı ile bu boşluğu kapatmamız gerekiyor.. Öyle ki tüm tarafların vatanlarını sevmeleriyle bu zemin mevcuttur.. bizim de onlara yardımcı olmamız gerekiyor..” şeklinde konuştu.

BM Temsilcisi İbrahimi; ekibi için Şam’da Muhtar Lamani başkanlığında bir ofisin kurulacağına işaret ederek, şiddete son verme ve krizi çözme amaçlı temaslarını sürdürmek için yakın bir süreç içinde tekrar Suriye’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Suriye konusunda ilgi duyan, nüfuzu ve çıkarı bulunan bölge ve bölge dışındaki tüm ülkeleri ziyaret edeceğini söyleyen İbrahimi; BM genel sekreteri ve güvenlik konseyinde temaslarda bulunmak için New York’u da ziyaret edeceğini ekledi.

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Ahdar İbrahimi ve heyetini kabul etti Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık