AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye cumhurbaşkanı: Fransa terörü ve savaşı destekliyor

Suriye konferansının Prag’da yapılması fikrinin tamamen gerçekçi olduğunu söyleyen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Barış konferansı Fransa’da yapılamaz, çünkü Fransa terörü ve savaşı destekliyor” dedi.

Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Miloş Zeman, Suriye barış anlaşmasının Prag’da imzalanabileceğini açıklayarak, bu fikri hem Suriye hükümetinin hem de muhalefet temsilcilerinin desteklediğini belirtmişti.

Çek televizyonuna röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Esad, Zeman’ın açıklamalarıyla ilgili, “Elbette bu gerçekçi. Barış konferansı Fransa’da yapılamaz, çünkü Fransa barışı değil terörü ve savaşı destekliyor. Prag fikriyse, Çek Cumhuriyeti’nin dengeli duruşu nedeniyle herkes tarafından kabul edilir” dedi.

Esad, siyasi çözümün temel koşulunun karşıt güçlerin yenilgisi olduğunu belirterek, “Bu, Suriyelilerin elinde olan bir şey” diye vurguladı.

“Avrupalılar, Suriyeli sığınmacılardan korkmalı mı?” sorusunu yanıtlayan Esad, “Çoğu saygın Suriyelilerdir, vatansever ve dürüst insanlardır. Ancak elbette aralarında kasten içlerine giren teröristler de var, bu bir gerçek. Sayılarını söylemek zor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.