HaberlerİranLübnanOrtadoğuSuriye

Suriye desteklerinden dolayı İran ve Hizbullah’a teşekkür etti

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim İran İslam Cumhuriyeti ve Lübnan Hizbullah hareketinin Şam yönetimine verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

Mısır’ın El Ahbar gazetesine demeç veren Muallim, Arap rejimlerin Suriye’yi yalnız bıraktığını ve Suriye’ye dayatılan krizi çözümlemekten kaçındıklarını, bu yüzden İran ve Hizbullah’ın Suriye krizinin çözümünde ifa ettikleri rolün gözardı edilemeyeceğini belirtti. İran ve Hizbullan’ın Suriye’yi mevcut zorlu şartlarda desteklemelerini takdirle karşıladıklarını kaydeden Muallim, Şam yönetimi Tahran’ın Suriye krizinin çözümü için sunduğu her türlü planı olumlu karşıladığını ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Şam’a düzenlediği son ziyaretine işaret eden Muallim, Zarif bu ziyareti sırasında bazı yeni düşünceleri gündeme getirdiğini kaydetti.

Türkiye’nin Suriye topraklarında tampon bölge oluşturma niyetine de değinen Muallim, Şam yönetimi Suriye’nin milli egemenliğine tecavüz sayılan bu tür bir bölgenin oluşturulmasına karşı olduğunu belirtti.

Suriye ve Mısır arasında ilişkilerin yeniden başlaması ve iki ülkenin muhtemelen güvenlik işbirliğine başlamasından söz eden Muallim, bu işbirliği Şam ve Kahire arasındaki ilişkilerin normale dönmesinin başlangıcı olabileceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.